Brak wypłacania pracownikom należnego wynagrodzenia za pracę staje się coraz poważniejszym problemem rynku pracy. Wedle najnowszych danych (Dziennik „Gazeta Prawna” z dn. 26 czerwca 2012) zaległości płatnicze ma przeszło 5,2 tys. firm.
Sytuacja ta sprawia, że pracownicy coraz częściej zmuszeni są do podejmowania działań mających na celu przymusową windykację wynagrodzenia za pracę od pracodawcy. Podjęcie przez pracownika szybkich i zdecydowanych działań zdecydowanie zwiększa szansę na skuteczność i sumę odzyskanych pieniędzy.
W prowadzonej praktyce adwokackiej najczęściej pomagamy pracownikom na dwóch płaszczyznach:
Po pierwsze reprezentujemy ich w postępowaniu sądowym o zapłatę wynagrodzenia za pracę. Pracownicy powinni pamiętać, iż dochodzenie roszczeń z tytułu wynagrodzenia odbywa się co do zasady w procedurze uproszczonej i jest wolne od kosztów sądowych.
Po drugie reprezentujemy ich w postępowaniach o uzyskanie świadczeń z Zakładowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Procedura windykacji zaległego wynagrodzenia za pracę to często także szereg działań niestandardowych obejmujących zarówno polubowną procedurę przedsądową, ale także środki w postaci inicjacji postępowania upadłościowego pracodawcy, inicjacji postępowania przygotowawczego dotyczącego naruszenia praw pracowniczych itp..
Kraków, czerwiec 2012 r.
Dodaj komentarz