tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces
klienci

434

Klientów

lat na rynku

8

Lat na rynku

zakończone sprawy sądowe

1923

Zakończone sprawy sądowe

proekty inwestycji

33

Projektów inwestycyjnych

Startupy i projekty inwestycyjne

Od ośmiu lat swojej działalności Kancelaria Adwokacka Proniewski & Przybyłka aktywnie angażuje się w projekty inwestycji typu start-up. Obsługujemy zarówno Pomysłodawców, jak i Inwestorów chcących wesprzeć nowe projekty inwestycyjne.

Nasza Kancelaria współpracuje m.in. z Aktywatorem Innowacji sp. z o.o. – spółką szeroko angażującą się w inwestycje bezpośrednio w spółki innowacyjne oraz wspomagającą Pomysłodawców w pozyskaniu funduszy inwestycyjnych, zarówno od Inwestorów Prywatnych, jak i od podmiotów instytucjonalnych.

Jak pomagamy inwestorom prywatnym?

Przy obecnym niskim oprocentowaniu obligacji czy lokat bankowych, inwestycja w start-up staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą w stosunku do tradycyjnych form inwestycji pieniężnych. Tego typu inwestycja wiąże się jednak siłą rzeczy z większym ryzykiem. Pomoc adwokata pozwala na zmniejszenie ryzyk inwestycyjnych. W ramach pomocy prawnej dla inwestorów prywatnych nasza kancelaria zajmuje się w szczególności analizą prawną podmiotu, którego dotyczyć ma inwestycja (due diligence) oraz wsparciem w stworzeniu i/lub negocjacji umowy inwestycyjnej.

Umowa Inwestycyjna określa podstawowe założenia wzajemnej współpracy Inwestora, Pomysłodawców i Spółki. Tymi założeniami są:

Nasza pomoc obejmuje także często wsparcie przy zakładaniu podmiotów dedykowanych do realizacji inwestycji (SPV) oraz także wdrożeniem ustaleń wynikających z Umowy Inwestycyjnej.

Wspieramy także inwestorów już po realizacji inwestycji wspomagając ich w realizacji uprawnień korporacyjnych wynikających z uczestnictwa w spółce start-upowej.

Jak pomagamy Pomysłodawcom?

Mając na uwadze mnogość opcji w zakresie pozyskania finansowania, stworzenie i zaangażowanie we własny start-up jest dziś wysoce atrakcyjne. Nie ulega jednak wątpliwości, że na pierwszym etapie rozwoju pozycja negocjacyjna Pomysłodawców jest słabsza aniżeli pozycja Inwestorów.

Pomoc prawna naszej kancelarii obejmuje zazwyczaj:

Przed przystąpieniem do rozmów z inwestorami warto zadbać m.in. o zabezpieczenie przedmiotów własności intelektualnej związanych z Pomysłem oraz odpowiednie ich zaprezentowanie Inwestorom w toku negocjacji. Warto także, by przed przystąpieniem do rozmów zawrzeć właściwe umowy o zachowaniu poufności (NDA).

W toku samych negocjacji sprawy kluczowe od strony biznesowej to oczywiście kwestia parytetu udziałowego (tj. struktury w kapitale zakładowym po realizacji inwestycji). W aspekcie prawnym warto jednak zadbać o jasne sprecyzowanie przesłanek inwestycji (zwłaszcza gdy ma być dokonywana partiami, np. po realizacji określonych kamieni milowych /mile Stones/) oraz zakres uprawnień Inwestora w spółce (zwłaszcza w aspekcie wpływu na funkcjonowanie i skład organów Spółki). Istotne są także aspekty wyjścia inwestycyjnego (exit) w tym także w aspekcie zapisu instytucji drag along, tag along, opcji itp. oraz ew. wchodzenia nowych inwestorów.

Elementem pomocy prawnej Kancelarii jest także faktyczne doprowadzenie do wejścia inwestycyjnego tj. dopięcie podpisania dokumentów, założenia spółki lub rejestracji podwyższenia kapitału itp.

Następnie zaś wspomagamy samą spółkę w jej bieżącym działaniu. Pomagamy nie tylko w aspekcie korporacyjnym związanym z funkcjonowaniem spółki w sposób zgodny z umową inwestycyjną, ale także w jej bieżącym działaniu (w aspekcie prawa handlowego, prawa umów, podatków, prawa pracy itd.).

Jeżeli szukacie Państwo specjalistów w zakresie projektów, zapraszamy do skorzystania z usług kancelarii Proniewski & Przybyłka. Czekamy na Państwa w biurze w Krakowie przy ul. Konopnickiej 5/4 oraz w naszej filii w Tychach.

Kontakt

Logo

NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 68

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.