
Odmowa wpisu do KRS z powodu braku zgody na koncentrację przedsiębiorstw

Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł
Przedsiębiorca A posiadający kapitał inwestycyjny postanowił przejąć udziały w spółce X. Oba przedsiębiorstwa nie były konkurentami na rynku. Przedsiębiorca A zajmował się dystrybucją artykułów metalowych natomiast Spółka X zajmowała się produkcją żywności.
Długo prowadzone negocjacje doprowadziły do uzgodnienia zasad przejęcia przez Przedsiębiorcę A kontroli nad spółką X. Uzgodniono, że Przedsiębiorca A nabędzie 100% udziałów w spółce X. Zawarto umowę sprzedaży udziałów w przepisanej formie. Sąd odmówił jednak wpisania nowego właściciela Spółki X do Krajowego Rejestru Sądowego.
Coraz częściej w obrocie gospodarczym dochodzi do przejęć podmiotów gospodarczych. Warto wiedzieć, iż w określonych okolicznościach faktycznych przejęcie kontroli nad innym przedsiębiorcą wymaga zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji. Co istotne przesłanką uzyskania zgody nie jest wcale prowadzenia przez zainteresowanych przedsiębiorców działalności na tym samym konkurencyjnym rynku.
Zgodnie z art. 20b ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w przypadku, gdy wpis do KRS uzależniony jest od zgody Prezesa UOKIK, sąd dokona wpisu tylko po przedłożeniu tej zgody lub złożenia pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia o braku konieczności uzyskania takiej zgody.
W wyżej wspomnianym przypadku Przedsiębiorcy nie byli pewni, czy mogą bezpiecznie złożyć oświadczenie o braku konieczności uzyskania zgody prezesa UOKIK na koncentrację.
Podstawową przesłanką uzyskania zgody Prezesa UOKIK na koncentrację przedsiębiorstw jest przekroczenie określonych progów obrotów. Progi obrotów determinujące uzyskanie zgody określone są pozytywnie i negatywnie.
Zgodnie z art. 13 ust.1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zgłoszenie koncentracji jest konieczne, gdy: (i) łączny światowy obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji przekracza 1 mld Euro lub (ii) gdy łączny krajowy obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji przekracza 50 mln Euro.
Zgodnie zaś z art. 14 pkt.1 w przypadku, gdy do koncentracji dochodzi poprzez nabycie akcji/udziałów zgłoszenie nie jest wymagane, jeżeli obrót przedsiębiorcy nad którym ma być przejęta kontrola w okresie dwóch lat obrotowych poprzedzających przejęcie kontroli nie przekroczył 10 mln Euro.
Warto pamiętać, że tak ustawa jak i rozporządzenia wykonawcze przewidują szereg szczegółowych przepisów regulujących zasady liczenia obrotu. Prawidłowe obliczenie obrotu lub też skorzystanie z innych przesłanek zwalniających z uzyskania zgody prezesa UOKIK na koncentrację pozwala na uniknięcie konieczności przeprowadzenia czasochłonnego postępowania w przedmiocie uzyskania zgody na koncentrację.
W przedmiotowej sprawie kancelaria przeprowadziła due diligence transakcji przejęcia kontroli nad Spółką X co w efekcie pozwoliło na ujawnienie przejęcia w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Prawnicy Kancelarii reprezentowali przedsiębiorców w kilkunastu postępowaniach przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przedmiocie uzyskania zgody na koncentrację przedsiębiorstw. We wszystkich postępowaniach udało się uzyskać zgodę koncentrację.
Piotr Proniewski, adwokat. Kraków, luty 2011 roku.
Polecane artykuły

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.
Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł