Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – sposoby przekształcenia - PPSC Adwokat Kraków Proniewski, Przybyłka

tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

piotr

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – sposoby przekształcenia

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest co najmniej na trzy sposoby/tryby. Przed wyborem danego sposobu warto rozważyć wszystkie za i przeciw każdego z nich.

Wcześniej należy jednak zastanowić się nad tym czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to na pewno ta forma prawna w której chcę prowadzić biznes.  Nie zawsze bowiem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie formą właściwą i adekwatną do naszego biznesu. Czasem lepiej pozostać JDG, albo przekształcić się w spółkę komandytową z udziałem sp. z o.o.

Z mojego doświadczenia wynika, iż jednoosobowi przedsiębiorcy myślą o przekształceniu się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością głównie celem:

– zabezpieczenia prywatnego majątku przed ryzykiem gospodarczym

– znacznego dynamicznego wzrostu biznesu (w zakresie obrotów i zatrudnienia)

– nawiązania kooperacji z partnerem biznesowym (wspólnikiem)

– wycofania się do roli rentiera (nadzorcy nad biznesem) np. w przypadku zmiany pokoleniowej w firmie

– zabezpieczenia przedsiębiorstwa na wypadek śmierci przedsiębiorcy

Warto przed podjęciem decyzji o przekształceniu i trybie przekształcenia rozważyć w/w przyczyny. Pomagając przedsiębiorcom przy projektach obejmujących przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę komandytową często spotykałem się z sytuacją w której po analizie celów zamierzonych do osiągnięcia przez przedsiębiorcę, wspólnie podejmowaliśmy decyzję o zmianie pierwotnych zamierzeń lub ich modyfikacji.

Istnieją trzy możliwe sposoby przekształcenia:

1) przekształcenie w trybie kodeksu spółek handlowych

2) przekształcenie przez aport przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części) do istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

3) faktyczne przepisanie poszczególnych składników (asset deal) nie w formie przedsiębiorstwa ale w formie indywidualnej

Szerzej na temat w/w sposobów opowiadam w odrębnych artykułach. W tym miejscu w kilku zdaniach przedstawię mechanikę i podstawowe wady/zalety danego trybu.

Zalety i wady przekształcenia w trybie ksh

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie wynikającym kodeksu spółek handlowych jak samo określenie wskazuje następuje w sposób szczegółowo opisany w przepisach w/w kodeksu. Ksh precyzuje krok po kroku etapy przekształcenia i jego wymogi. Przekształcenie w trybie ksh powoduje sukcesję generalną przekształconej sp. z o.o. we wszelkie prawa i obowiązki przekształcanego przedsiębiorstwa prowadzonego w formie JDG. I to jest najważniejsza korzyść tego trybu przekształcenia; bowiem przedsiębiorca nie musi się nikogo pytać o zgody na przekształcenie ani obawiać że jakaś część przedsiębiorstwa nie ulegnie przekształceniu (Tu jednak uwag, zdążają się wyjątki wynikające z norm szczegółowych np. w przypadku zezwolenia na sprzedaż alkoholu).

Minusem tego trybu przekształcenia jest jedno czasochłonność (minimum ok. 2 msc) oraz koszty zdecydowanie największe pośród wszystkich trzech metod.

Dla kogo ten wariant?

Ten model co do zasady rekomenduję firmom które mają specyficzne zezwolenia lub koncesje albo  liczne zobowiązania lub umowy zobowiązaniowe (np. kredyty inwestycyjne, leasingi, umowy najmu w centrach handlowych itp., licencje).

Przekształcenie w drodze aportu przedsiębiorstwa

Przekształcenie JDG poprzez aport przedsiębiorstwa polega na wniesieniu do zakładanej lub istniejącej sp. z o.o. przedsiębiorstwa w rozumieniu art.55(1) kc.

Plusem tego wariantu jest jego szybkość i niższy koszt niż przy przekształceniu w trybie ksh. Minusem mogą być problemy wynikające z braku istnienia co do zasady automatycznej sukcesji generalnej zobowiązań.

Ten model przekształcenia co do zasady rekomenduję firmą nie mającym licznych umów zobowiązaniowych.

Na czym polega przekształcenie w trybie transakcji asset deal?

Przekształcenie JDG w drodze transakcji asset deal polega na indywidualnym przepisywaniu na spółkę poszczególnych składników firmy. Może się to odbyć albo w drodze aportu (Tu jednak pojawiają się negatywne skutki podatkowe w zakresie VAT) albo w drodze sprzedaży tych składników z JDG do Spółki i ew. konwersji powstałego długu z wierzytelnością spółki dot. objęcia udziałów.

Ten model przekształcenia rekomendowany może być raczej w specyficznych uwarunkowaniach w których oba w/w modele z jakichś względów nie są adekwatne do sytuacji jednoosobowego przedsiębiorcy.

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, wrzesień 2016 roku

clause-684509_1920

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 68

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.