Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie aportu przedsiębiorstwa – czy można wnieść aportem część przedsiębiorstwa ? - PPSC Adwokat Kraków Proniewski, Przybyłka

tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

piotr

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie aportu przedsiębiorstwa – czy można wnieść aportem część przedsiębiorstwa ?

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest co najmniej na trzy sposoby/tryby. Jednym z tych sposobów jest przekształcenie poprzez dokonanie aportu przedsiębiorstwa. W artykule dotyczącym dalszych losów przedsiębiorstwa („co dalej z JDG”) opisałem konsekwencje wniesienia aportu dla doczasowej działalności przedsiębiorcy.

Często zdarza się że firma jednoosobowa prowadzi działalność w wielu obszarach, np. jedna firma prowadzi zarówno sklep z alkoholem, jak i działalność remontowo-budowlaną, a na dodatek właściwej w wolnych chwilach doradza w sprawach informatycznych.  W takich przypadkach nie zawsze intencją przedsiębiorcy jest wniesienie wszystkich tych obszarów do docelowej spółki z o.o. (lub spółki komandytowej). Główną motywacją do przekształcenia jako takiego jest bowiem zazwyczaj chęć oddzielenia ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej od prywatnego majątku. Jest zaś oczywistym iż nie z każdym profilem działalności firmy (co widać już na w/w przykładzie ) takie ryzyko jest na takim samym poziomie. O ile ryzyka związane z poradzeniem działalności remontowo-budowlanej są duże (np. w skutek braku zapłaty przez generalnego wykonawcę), o tyle takie ryzyka są już małe przy działalności doradczej w zakresie informatycznym.

Czy można tylko niektóre obszary JDG wnieść aportem do spółki ?

Odpowiedź na to pytanie jest pozytywna tj. istnieje możliwość wniesienia aportem zarówno całego przedsiębiorstwa jak i jego zorganizowanej części (np. części zorganizowanej w okół działalności remontowo budowlanej). Istotnym jest jednak aby owa zorganizowana część przedsiębiorstwa spełniała kryteria z art.55(1) tj. stanowiła samoistną całość służącą do prowadzenia działalności gospodarczej. W przeciwnym wypadku występuje ryzyko podatkowe. O ile bowiem wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest zwolnione z podatku VAT, o tyle taki podatek wystąpi już w przypadku aportu indywidualnych składników firmy. (szerzej na temat aspektów podatkowych aportu przedsiębiorstwa w odrębnym artykule).

Kryterium samoistności bywa czasem problematyczne. Istotne jest to by określony zespół składników nadawał się samoistnie do prowadzenia działalności gospodarczej. Bazując na w/w przykładzie działalności w obszarze remontowo budowlanym możemy wskazać, iż składniki przedsiębiorstwa w postaci: maszyn, urządzeń, pracowników budowlanych, praw z umów z zamawiającymi i podwykonawcami, prawa do projektów, prawa np. do osobnego logotypu tego obszaru – stanowią zespół składników na tyle zorganizowanych że mogą być kwalifikowane jako zcp. Każdorazowo należy jednak ten aspekt przekształcenia potraktować z wyjątkową starannością aby nie narazić się na negatywne konsekwencje podatkowe.

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, listopad 2016 roku

entrepreneur-1340649_1920

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 68

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.