Odstąpienie od umowy zawartej na odległość dotyczącej programu komputerowego - PPSC Adwokat Kraków Proniewski, Przybyłka

tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

justyna

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość dotyczącej programu komputerowego

Zakupy przez Internet stały się współcześnie codziennością. Świadomość swoich praw wśród konsumentów w ostatnich latach znacznie wzrosła. Prawa nabywcy kupującego towar w sklepie internetowym są nawet silniejsze niż w przypadku „tradycyjnego” zakupu, z uwagi na brak bezpośredniego kontaktu z produktem. Powszechna stała się wiedza o tym, iż w przypadku umów zawieranych na odległość konsumentowi przysługuje prawo do namysłu, w języku prawnym określane jako prawo odstąpienia od umowy, co do zasady przysługujące w ciągu 10 dni (po zmianie ustawy w ciągu 14 dni) od otrzymania towaru.

Czy jednak uprawnienie to dotyczy wszystkich tego rodzaju transakcji?

Nic bardziej mylnego. Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów ( Ustawa z dnia 2 marca 2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny), o ile strony nie umówiły się inaczej, prawo odstąpienia nie przysługuje m.in. w wypadkach dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych po usunięciu przez konsumentów ich oryginalnego opakowania. Oznacza to, że o ile sprzedawca nie przewidział takiego uprawnienia, kupujący nie może zwrócić zakupionego przez Internet programu komputerowego, jeżeli usunął oryginalne opakowanie (w praktyce najczęściej folię ochronną). Jeżeli więc po dokonaniu zakupu, ale przed odebraniem przesyłki, a w każdym razie przed usunięciem oryginalnego opakowania, okaże się, iż zamówiony produkt nie spełnia naszych oczekiwań-odstąpienie od umowy jest dopuszczalne, taki nietrafiony zakup jak najbardziej można zwrócić.

Także nowa ustawa konsumencka (Ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta), która wejdzie w życie z końcem 2014 roku, dostosowująca polskie rozwiązania do dyrektyw unijnych, wyłącza możliwość odstąpienia od umowy, w której przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe i wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie to zostało otwarte po dostarczeniu.

Podsumowując, zanim zdecydujemy się zakupić program komputerowy przez Internet warto pokusić się o wizytę w sklepie „stacjonarnym” i sprawdzenie, czy produkt rzeczywiście spełnia nasze oczekiwania. Ponadto dobrze jest przeanalizować szczegółowo warunki oferowane przez sprzedawcę, zawarte m.in. w regulaminie sklepu-być może okaże się, że mimo iż prawo nie nakłada na niego takich obowiązków przedsiębiorca w trosce o zadowolenie klientów przewidział możliwość zwrotu towaru także po usunięciu oryginalnego opakowania.

Justyna Olech, aplikantka adwokacka Kraków, czerwiec 2014 roku.

online-1905889_1920

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 68

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.