Ilość posiadanych udziałów i ich procentowy udział w kapitale zakładowym Spółki nie ma wpływu na moc i zakres uprawnień kontrolnych wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarówno wspólnikowi większościowemu jak i wspólnikowi mniejszościowemu przysługuje taki sam pakiet uprawnień kontrolnych obejmujący: prawo przeglądania ksiąg i dokumentów spółki, prawo do sporządzenia bilansu oraz praw żądania udzielenia wyjaśnień przez zarząd.
W jakich przypadkach możliwe jest całkowite wyłączenie prawa kontroli wspólnika?
Całkowite wyłączenie prawa kontroli wspólnika może nastąpić wyłącznie wówczas gdy w spółce ustanowiona jest rada nadzorcza oraz umowa spółki przewiduje wyłączenie uprawnień kontrolnych.
Istnieją ponadto możliwość odmowy wspólnikowi prawa do realizacji kontroli polegającej na udostępnieniu dokumentów lub udzieleniu wyjaśnień. Taka możliwość występuje wówczas gdy istnienie uzasadniona obawa, iż wspólnik wykorzysta swoje uprawnienia kontrolne w celach sprzecznych z interesami spółki i zarazem wyrządzi spółce znaczną szkodę.
Prawo kontroli zgodnie z KSH
W ramach świadczenia stałej obsługi prawnej dla firm nie rzadko spotykam się z problem gdy w sytuacji sporu pomiędzy wspólnikami lub zarządem i wspólnikami dochodzi do nadużyć w zakresie stosowania przez zarząd kompetencji do odmowy realizacji prawa kontroli przez wspólników.
Przepisy kodeksu spółek handlowych dają wówczas podstawę do w miarę szybkie rozstrzygnięcia zasadności żądań wspólnika w zakresie umożliwienia mu realizacji prawa kontroli. Zgodnie z art. 212§3 i 212§4 kodeksu spółek handlowych (ksh) wspólnik któremu odmówiono prawa kontroli może zwrócić się o rozstrzygnięcie kwestii w drodze uchwały wspólników. Gdy i ta jest dla niego nie korzystna może zwrócić się o rozstrzygnięcie danej sprawy przez sąd.
Piotr Proniewski, adwokat Kraków, czerwiec 2016 roku
Dodaj komentarz