Spółka komandytowa - definicja - PPSC Adwokat Kraków Proniewski, Przybyłka

tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

piotr

Spółka komandytowa – definicja

Czym jest spółka komandytowa?

Spółka komandytowa jest spółką osobową prawa handlowego w której występują dwie kategorie wspólników. Komplementariusze którzy całym swoim majątkiem odpowiadają za zobowiązania spółki. Komandytariusze których odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona do tak zwanej sumy komandytowej tj. kwoty której wysokość wspólnicy sami swobodnie określają w treści umowy spółki.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w Kancelarii przeprowadziliśmy kilkadziesiąt projektów, których elementem było założenie spółki komandytowej lub przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, spółki jawnej lub sp. z o.o. w spółkę Komandytową. Oczywiście mowa tu o spółkach komandytowych w której wspólnikiem komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; chodzi zatem o konstrukcję sp. z o.o. sp.k.

Czy warto prowadzić w tej formie prawnej działalność gospodarczą?

O popularności tej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej decydują dwa główne czynniki.
Po pierwsze prowadząc działalność gospodarczą w formie sp. z o.o. sp.k. – wspólnicy mają możliwość oddzielenia ryzyka prowadzonej działalności gospodarczej od swojego majątku prywatnego. Zatem podobnie jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy spółki komandytowej (komandytariusze) nie ponoszą odpowiedzialności prywatnym majątkiem za zobowiązania swojej spółki.

Po drugie prowadząc działalność w formie sp. z o.o. sp.k. nie występuje problem tak zwanego podwójnego opodatkowania który może pojawić prowadząc działalność w sp. z o.o. Przychody sp.k. stanowią bowiem bezpośredni przychód jej wspólników który opodatkowany jest tylko jeden raz podatkiem od osoby fizycznych (w przypadku wspólników będących osobami fizycznymi) tj. np. 19% podatkiem liniowym.

Ta forma prowadzenia działalności gospodarczej ma zatem bez wątpienia swoje istotne wskazane powyżej zalety. Przy projektach zakładania lub przekształceń w sp. z o.o. sp.k. często spotykam się z niezrozumieniem konstrukcji tej formy prawnej prowadzenia działalności. Mamy bowiem dwie spółki, różne kategorie wspólników, specyficzny sposób reprezentacji itp. Często tez na początku rozmów co do zmiany formy prawnej przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do możliwości zdecydowania się na taką formę działalności. Korzyści są jednak nie wątpliwe, a dzięki systematycznemu poznaniu i przedstawieniu przez nas zasad funkcjonowania sp. z o.o. sp.k. – udaje się z sukcesem rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości.

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, styczeń 2017 roku

personal-360201_1920

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.