Odprawa emerytalna w świetle kodeksu pracy
Rozpatrując zasadność żądań pracowników o wypłatę odprawy emerytalnej o której mowa w art. 92(1) kodeku pracy warto wiedzieć, iż nie stanowi przeszkody do istnienia prawa do tej odprawy fakt ustalenia prawa do świadczenia i rozpoczęcia jego pobierania już przed rozwiązaniem umowy o pracę.
Aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego nie pozostawia wątpliwości, iż skorzystanie przez pracownika z uprawnień emerytalnych w czasie trwania zatrudnienia nie powoduje utraty prawa do odprawy emerytalnej, w chwili gdy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy (wyr. SN z 06.05.2003 r., I PK 223/02, Mon. Praw. 2004/3/10). Zdaniem SN przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości pozbawienia prawa do odprawy pracowników przechodzących na emeryturę, którzy – kontynuując zatrudnienie – nabyli prawo do emerytury lub renty i korzystali z niego.
Kiedy jeszcze pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna lub rentowa?
Należy także podkreślić, iż „odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje pracownikowi także wówczas, gdy przejście na emeryturę albo rentę następuje w zbiegu z innymi przyczynami rozwiązania stosunku pracy np (…) zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika” (Komentarz do kodeksu pracy pod red. R. Florka, wyd. IV, lex 2011, komentarz do art. 92(1) kp). „Do nabycia prawa do odprawy emerytalnej (art. 921 k.p.) nie jest konieczne, aby rozwiązano stosunek pracy z powodu przejścia pracownika na rentę lub emeryturę. Przyczyna nie ma wpływu na prawo do tej odprawy.” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 30.10.2014 r. III AUa 136/14).
Piotr Proniewski, adwokat Kraków, maj 2016
Dodaj komentarz