Jeden z naszych Klientów, działający w branży odzieżowej, przekazał ostatnio do analizy przez Kancelarię umowę na podstawie której miał dokonać dużego zamówienia ubrań wyprodukowanych w Indiach. Duża część jego wątpliwości związanych z tym zamówieniem spowodowana była koniecznością uregulowania zasad na jakich odbywać ma się dostawa zamówionego towaru, w szczególności w związku z jego importem spoza obszaru Unii Europejskiej co oznacza dodatkowe formalności i koszty, niespotykane w przypadku transakcji pomiędzy kontrahentami z krajów UE.
Zawierając umowę, której przedmiotem ma być dostawa towarów, w szczególności gdy mamy do czynienia z zagranicznym kontrahentem, działającym w ramach innego obszaru celnego, należy zadbać aby umowa określała m. in.:
- czy sprzedawca ma obowiązek dostarczenia towaru do kupca swoim środkiem transportu, zorganizowania usługi transportowej świadczonej przez niezależnego przewoźnika, czy też może jedynie wydania towaru w swojej siedzibie;
- termin dostarczenia towarów;
- czy na sprzedawcy spoczywa obowiązek dostarczenia niezbędnych dokumentów dotyczących towaru (tak w zakresie procedury celnej, jak i w celu wykazania spełnienia przez produkt odpowiednich norm);
- czy na sprzedawcy spoczywa obowiązek opakowania rzeczy i jakim wymogom to opakowanie ma odpowiadać.
Do czego służą reguły Incoterms?
Pomocne w takim wypadku może być odwołanie się do reguł Incoterms (International Commercial Terms). Powołane reguły opracowywane są przez ICC (International Chamber of Commerce, Międzynarodową Izbę Handlu w Paryżu) i stanowią powszechnie przyjęty standard w handlu międzynarodowym. Poszczególne reguły określają podział obowiązków i kosztów związanych z dostawą towarów, a także moment przejścia ryzyka zniszczenia, utraty bądź uszkodzenia transportowanego towaru. Pierwsza edycja Incoterms opublikowana została w 1936 roku i od tego czasu była wielokrotnie modyfikowana, rozwijana w celu dostosowania do współcześnie panujących na rynku możliwości i wymogów, aktualnie stosuje się Incoterms 2010 obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku (należy jednak zwracać uwagę na treść zapisów umownych, jako, że część kontrahentów może odwoływać się jeszcze do poprzedniej wersji z 2000 roku, w których istnieją pewne różnice względem najnowszej wersji – dla uniknięcia wątpliwości przy określeniu reguły warto wskazać rok). Zaletą Incoterms jest ich powszechna rozpoznawalność i znaczące uproszczenie prac nad umową jakie daje powołanie się na zasady w nich przewidziane.
A jak w praktyce należy zastosować regułę Incoterms?
Reguła Incoterms może być wprowadzona przez proste powołanie się na nią w fakturze, wprowadzając w określeniu zbywanego towaru dodatkowy zapis, np. EX Works 2010 Kraków, co oznacza, że sprzedawca zobowiązany jest wyłącznie do udostępnienia towaru w swoim magazynie/hali produkcyjnej w Krakowie, zaś wszelkie inne obowiązki, koszty i ryzyka należą do kupującego.
W kolejnych artykułach w niniejszym cyklu pochylę się dokładniej nad poszczególnymi regułami i najbardziej typowymi przykładami ich zastosowania.
Krzysztof Jagielski, aplikant radcowski, Kraków, czerwiec 2016 roku
Dodaj komentarz