Zmiana formy prawnej spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie połączenia spółek - PPSC Adwokat Kraków Proniewski, Przybyłka

tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

piotr

Zmiana formy prawnej spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie połączenia spółek

Planowane zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych

Rząd intensywnie pracuje nad rozwiązaniami prawnymi efektem, których będzie opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT czyli na zasadach takich jakie obecnie występują w spółce z o.o. (szerzej o tym w artykule dostępnym tu: Czy spółki komandytowe będą musiały płacić od 2021 r. CIT?) Może to spowodować wystąpienie problemu podwójnego opodatkowania o czym szerzej w moim artykule tu: Problem podwójnego opodatkowania w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dwie spółki po przekształceniu to problem

W artykule dostępnym tu: Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. pisałem o przekształceniu spółki komandytowej w sp. z o.o. Efektem finalnym takiego przekształcenia jest spółka z o.o. której wspólnikami są dotychczasowi komplementariusze (zazwyczaj sp. z o.o.) oraz komandytariusze (osoby fizyczne). Po przekształceniu mamy zatem strukturę w której jednym ze wspólników spółki z o.o. pozostaje inna spółka z o.o. (dotychczasowy komplementariusz). Siłą rzeczy rodzi to pewne problemy oraz koszty (np. konieczność prowadzenia księgowości dla obu spółek)

Połączenie komplementariusza i komandytariusza – krok po kroku

Zmianę formy prawnej spółki komandytowej w spółkę z o.o. można jednak przeprowadzić w taki sposób, aby finalnie istniała tylko jedna spółka z o.o. Efekt taki uzyskamy dzięki wykorzystaniu instytucji połączenia spółek a konkretnie połączenia przez przejęcie.
Z prawnego punktu widzenia chodzi tu o połączenie spółki z o.o. będącej komplementariuszem spółki komandytowej z tą właśnie spółką komandytową. Formuła połączenia – tj. połączenie przez przejęcie – oznacza że spółka z o.o. niejako wchłonie spółkę komandytową. Istnieje też możliwość zastosowania mechanizmu połączenia przez zawiązanie nowego podmiotu – wówczas w miejsce dotychczasowych sp. z o.o. i sp.k. powstanie nowa sp. z o.o. która ‘wchłonie’ majątki obu spółek.

Choć dla laika, a nawet profesjonalnego prawnika może to brzmieć bardzo skomplikowanie to jest to sytuacja dopuszczalna, a nasza Kancelaria miała okazję realizować takie połączenia w praktyce.

Procedura połączenia jest co do zasady zbliżona do procedury przekształcenia sp.k. w sp. z o.o. i obejmuje następujące podstawowe etapy prawno-organizacyjne:

1. Przygotowanie planu połączenia i sprawozdania finansowego na potrzeby przekształcenia.
2. Badanie planu połączenia przez biegłego rewidenta.
3. Podjęcie uchwały o połączeniu.
4. Rejestrację połączenia w tym wykreślenie z rejestru sp.k. (ew. rejestracja nowego podmiotu w przypadku formuły połączenia przez zawiązanie nowej spółki).

Sukcesja generalna

Połączenie skutkuje sukcesją generalną co oznacza że sp. z o.o. wchodzi płynnie we wszelkie prawa i obowiązki spółki komandytowej. Nie ma potrzeby zawierania aneksów do umów, przenoszenia pracowników. Podmiot połączony siłą rzeczy funkcjonować będzie pod nowym nr NIP (będzie to w przypadku połączenia przez przejęcie NIP dotychczasowej spółki z o.o. zaś w przypadku połączenia przez zawiązanie nowego podmiotu – NIP nowo zawiązanej spółki). Zmiana nr NIP nie zmienia jednak faktu iż na płaszczyźnie cywilnej, podatkowej, administracyjnej – mamy zachowaną ciągłość podmiotową spółki.

Kraków, 9 października 2020 r.

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, październik 2020 roku

zawarcie-umowy-kupna-sprzedazy-nieruchomosci-przez-zarzad-spolki-zoo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 68

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.