inne, Podatki, Prawo gospodarcze i spory sądowe

Zmiana formy prawnej spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie połączenia spółek

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Planowane zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych

Rząd intensywnie pracuje nad rozwiązaniami prawnymi efektem, których będzie opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT czyli na zasadach takich jakie obecnie występują w spółce z o.o. (szerzej o tym w artykule dostępnym tu: Czy spółki komandytowe będą musiały płacić od 2021 r. CIT?) Może to spowodować wystąpienie problemu podwójnego opodatkowania o czym szerzej w moim artykule tu: Problem podwójnego opodatkowania w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dwie spółki po przekształceniu to problem

W artykule dostępnym tu: Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. pisałem o przekształceniu spółki komandytowej w sp. z o.o. Efektem finalnym takiego przekształcenia jest spółka z o.o. której wspólnikami są dotychczasowi komplementariusze (zazwyczaj sp. z o.o.) oraz komandytariusze (osoby fizyczne). Po przekształceniu mamy zatem strukturę w której jednym ze wspólników spółki z o.o. pozostaje inna spółka z o.o. (dotychczasowy komplementariusz). Siłą rzeczy rodzi to pewne problemy oraz koszty (np. konieczność prowadzenia księgowości dla obu spółek)

Połączenie komplementariusza i komandytariusza – krok po kroku

Zmianę formy prawnej spółki komandytowej w spółkę z o.o. można jednak przeprowadzić w taki sposób, aby finalnie istniała tylko jedna spółka z o.o. Efekt taki uzyskamy dzięki wykorzystaniu instytucji połączenia spółek a konkretnie połączenia przez przejęcie.
Z prawnego punktu widzenia chodzi tu o połączenie spółki z o.o. będącej komplementariuszem spółki komandytowej z tą właśnie spółką komandytową. Formuła połączenia – tj. połączenie przez przejęcie – oznacza że spółka z o.o. niejako wchłonie spółkę komandytową. Istnieje też możliwość zastosowania mechanizmu połączenia przez zawiązanie nowego podmiotu – wówczas w miejsce dotychczasowych sp. z o.o. i sp.k. powstanie nowa sp. z o.o. która ‘wchłonie’ majątki obu spółek.

 

Choć dla laika, a nawet profesjonalnego prawnika może to brzmieć bardzo skomplikowanie to jest to sytuacja dopuszczalna, a nasza Kancelaria miała okazję realizować takie połączenia w praktyce.

 

Procedura połączenia jest co do zasady zbliżona do procedury przekształcenia sp.k. w sp. z o.o. i obejmuje następujące podstawowe etapy prawno-organizacyjne:

 

1. Przygotowanie planu połączenia i sprawozdania finansowego na potrzeby przekształcenia.
2. Badanie planu połączenia przez biegłego rewidenta.
3. Podjęcie uchwały o połączeniu.
4. Rejestrację połączenia w tym wykreślenie z rejestru sp.k. (ew. rejestracja nowego podmiotu w przypadku formuły połączenia przez zawiązanie nowej spółki).

Sukcesja generalna

 

Połączenie skutkuje sukcesją generalną co oznacza że sp. z o.o. wchodzi płynnie we wszelkie prawa i obowiązki spółki komandytowej. Nie ma potrzeby zawierania aneksów do umów, przenoszenia pracowników. Podmiot połączony siłą rzeczy funkcjonować będzie pod nowym nr NIP (będzie to w przypadku połączenia przez przejęcie NIP dotychczasowej spółki z o.o. zaś w przypadku połączenia przez zawiązanie nowego podmiotu – NIP nowo zawiązanej spółki). Zmiana nr NIP nie zmienia jednak faktu iż na płaszczyźnie cywilnej, podatkowej, administracyjnej – mamy zachowaną ciągłość podmiotową spółki.

 

Kraków, 9 października 2020 r.

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, październik 2020 roku

zawarcie-umowy-kupna-sprzedazy-nieruchomosci-przez-zarzad-spolki-zoo

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.