Wierzytelności, które podlegają zgłoszeniu do masy, co do zasady nie mogą być dochodzone w drodze powództwa. Wytoczenie powództwa o taką wierzytelność po ogłoszeniu upadłości dłużnika jest niedopuszczalne. Jeżeli natomiast w postępowaniu upadłościowym odmówiono umieszczenia wierzytelności dochodzonej w procesie na liście wierzytelności, to – jako wyjątek od zasady – dopuszczalne staje się podjęcie zawieszonego procesu.
Jak należy zgłosić wierzytelność?
Reguluje to art. 239 Prawa upadłościowego o następującym brzmieniu:
Art. 239. 322 [Sposób zgłoszenia wierzytelności]
- Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na piśmie w dwóch egzemplarzach.
- Wierzyciel może dokonać zgłoszenia wierzytelności za pośrednictwem Rejestru.
- W zgłoszeniu wierzytelności wierzyciel wskazuje dowody uzasadniające zgłoszenie.
- Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wzór pisemnego zgłoszenia wierzytelności oraz zakres danych objętych zgłoszeniem wierzytelności za pośrednictwem Rejestru, mając na uwadze jego przejrzystość i kompletność oraz uproszczenie i przyspieszenie zgłoszenia wierzytelności w postaci elektronicznej.
Należy zauważyć, że zasady zgłaszania wierzytelności zostaną zmienione.
Najistotniejsze zmiany
– wprowadzenie urzędowego formularza, na którym należy zgłaszać wierzytelności;
– brak konieczność załączania do zgłoszenia dowodów uzasadniających zgłoszenie, wystarczy wskazanie ich w samym wniosku.
Zmianie ulegnie też termin zgłaszania wierzytelności. Termin zgłaszania wierzytelności po zmianach wynosić będzie do trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Leszek Przybyłka, adwokat Kraków, październik 2016 roku
Dodaj komentarz