Zniszczenia w pokoju hotelowym – odpowiedzialność gościa - PPSC Adwokat Kraków Proniewski, Przybyłka

tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

krzysztof

Zniszczenia w pokoju hotelowym – odpowiedzialność gościa

Nieuniknionym ryzykiem prowadzenia hotelu lub jakiegokolwiek innego rodzaju obiektu hotelarskiego są zniszczenia w pokojach zajmowanych przez gości hotelowych. Jeden z Klientów Kancelarii spotkał się z następującą sytuacją:

Gość hotelowy wykupił nocleg, dokonując przedpłaty za pobyt. Po przespanej nocy gość opuścił hotel, przy check-oucie nikt nie zatrzymywał gościa z uwagi na wspomnianą przedpłatę – wydawało się, że wszelkie sprawy związane z pobytem są uregulowane. Niestety kilka godzin po opuszczeniu hotelu przez gościa pokojowa wchodząc do zajmowanego przezeń pokoju stwierdziła, iż jest on tak zniszczony, że konieczne będzie ponowne malowanie ścian, wymiana zasłon i części sprzętów w pokoju.

Kto w takiej sytuacji odpowiada za szkodę ?

W takim przypadku właściciel hotelu może żądać zrekompensowania przez gościa szkody jaką poniósł w wyniku spowodowanych zniszczeń, czyt. kosztów ich usunięcia a także ewentualnej straty dochodów, jeżeli np. z uwagi na skalę zniszczeń i czas ich usuwania na pewien czas dany pokój musiał być wyłączony z oferty. Działanie gościa jako działanie bezprawne rodzi jego odpowiedzialność za szkodę. Podstawą dla roszczeń hotelu jest art. 415 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Ważne, aby hotel był w stanie wykazać wysokość poniesionej szkody, czyli należy zachować rachunki dot. wydatków związanych z przywróceniem pokoju do stanu pierwotnego. Należy również dołożyć starań, aby móc wykazać, że to rzeczywiście działania tej osoby spowodowały konkretne uszkodzenia, np. sporządzając protokół zniszczeń w pokoju lub ich zapis video.

Kluczowe jednak jest, aby dysponować narzędziami skutecznego wyegzekwowania rekompensaty szkody od gościa.

W przytoczonej sprawie sytuacja była o tyle skomplikowana, że dokonując przedpłaty gość podał fałszywe dane osobowe, wobec czego wydawało się, że koszty przywrócenia pokoju do stanu używalności nigdy nie zostaną odzyskane. Jednakże w trakcie sprzątania pokoju okazało się, że gość zostawił w nim fragment biżuterii, po który po pewnym czasie się zgłosił – hotel przygotowany na taką możliwość przedstawił wtedy właścicielowi kompletny wykaz kosztów „odświeżenia” pokoju, które ten niezwłocznie pokrył.

W jaki sposób właściciel hotelu może zabezpieczyć się przed podobnymi sytuacjami ?

Warto jednak nie liczyć na łut szczęścia, lecz podjąć działania już wcześniej, czyli:

1) zawsze sprawdzać dane osobowe gościa z oficjalnym dokumentem, np. dowód osobisty czy paszport;

2) sprawdzać pokoje opuszczane przez gości, zwłaszcza tych, których zachowanie w trakcie pobytu mogło budzić zaniepokojenie (głośne grupy, nadmierne spożycie alkoholu);

3) w przypadku płatności kartą kredytową zachować dane karty i wprowadzić do umowy możliwość jej obciążenia na wypadek stwierdzenia uszkodzeń;

4) wprowadzić cenniki uszkodzeń, które ułatwią proces wykazywania poniesionej szkody („cennik” taki musi koniecznie zostać udostępniony gościowi przed zawarciem umowy), choć rozwiązanie to zasadne jest zdaje się wyłącznie w przypadku kategorii gości podwyższonego ryzyka.

Reasumując, jeżeli gość zniszczył coś w pokoju hotelowym, hotel musi być w stanie wykazać co zostało zniszczone, kto to zrobił i ile kosztowała naprawa zniszczeń. 

W sytuacji zniszczeń w pokoju hotelowym, odpowiedzialność gościa może być niejasna, a także istotne mogą być potencjalne roszczenia z jego strony – skorzystanie z usług doświadczonego adwokata jest kluczowe do właściwego zrozumienia swoich praw i obowiązków, zarówno w kontekście potencjalnej odpowiedzialności, jak i możliwości dochodzenia swoich praw.

Krzysztof Jagielski, radca prawny, listopad 2016 roku

hotel-1330850_1920

6 odpowiedzi na “Zniszczenia w pokoju hotelowym – odpowiedzialność gościa”

  1. Elar pisze:

    Witam.
    Jak mogę udowodnić klientowi, że to on właśnie zniszczył a nie ktoś inny coś w pokoju. Już miałem takie przypadki ,że klient sie wyparł, że to zrobił i twierdził że widocznie poprzedni klient to zrobił a my nie zauważyliśmy i że on za to nie odpowiada.
    Jak mu to udowodnić?
    Pozdrawiam

    • piotr pisze:

      Dzień dobry
      Oczywiście najbardziej 'komfortowy’ byłby dowód o charakterze obiektywnym np. zdjęcia pokoju sprzed wizyty problematycznego klienta. Z reguły jednak takiej komfortowej sytuacji brak. Wówczas w razie gdy sprawa przybiera postać karno lub cywilnoprawny pozostanie sięgniecie do dowodu ze świadków którzy potwierdzą stan pokoju przed wizytą spornego klienta. W ekstremalnym przypadku (także wówczas gdy sprawa przybiera już postać sporu karno lub cywilnoprawnego) wyobrażam sobie możliwość wnioskowania o dowód z opinii biegłego na okoliczność okresu powstania danych uszkodzeń.
      pozdrawiamy
      Zespół Kancelarii PPSC

  2. Andy pisze:

    Witam,
    Będąc na urlopie w agroturystyce
    córka nieumyślnie uderzyła zabawka w telewizor który po włączeniu już nie działał .
    Oczywiście odrazu poinformowałam właścicieli.
    Był to dość stary model telewizora i myśle, ze wartość nie przekraczała 500 zł , właściciel zachował kaucje (500zl) i zarządał dopłaty 1000 zł , bo jak stwierdził tyle zapłacił za nowy.
    Czy powinnam ponieść koszty jak za stan faktyczny sprzętu czy jednak nowy ?

    • piotr pisze:

      Dzień dobry
      Przepraszamy za opóźnienie w odpowiedzi.
      W mojej opinii co do zasady ponoszą Państwo odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę, a tym samym właściciel ma do Państwa roszczenie o jej zapłatę. Jednak bez wątpienia nie może żądać tak wyrugowanego odszkodowania. Wysokość odszkodowania winna odpowiadać faktycznej rynkowej wartości uszkodzonego telewizora.

      Fakt wyrządzenia szkody nieumyślnie nie do końca ma znaczenie. Odpowiedzialność za szkodę opiera się tu o art.415 kc „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę zobowiązany jest do jej naprawienia”. Wina może być tu zarówno umyślna (tj. celowe wyrządzenie szkody) jak i nie umyślna (tj. wynikająca z niedochowania należytej staranności, niedbalstwa).
      w razie dalszych pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu telefonicznego lub przez email.

  3. Paulina pisze:

    Dzień dobry, podczas otwierania drzwi do wnęki prysznicowej szkło pękło samoistnie raniąc gościa hotelowego. Hotel nałożył za to karę pieniężną na gościa. Czy taka kara jest zasadna jeśli gość korzystał ze sprzętu zgodnie z przeznaczeniem, a ten najwyraźniej był popsuty?

    • piotr pisze:

      Stan faktyczny wymagałby głębszej analizy. Zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Jednakże sam skrótowy Pani opis wskazuje ,ze działanie hotelu to jednak nadużycie. Odpowiedzialność klienta jest tu oparta na zasadzie winy; jeżeli nie można przypisać winy to nie można obciążyć klienta karą lub odszkodowaniem.
      z poważaniem
      zespół Kancelarii PPSC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.