Zajęcie komornicze
Pracownicy działów kadr niejednokrotnie borykają się z problemem tzw. zajęć komorniczych, a więc przypadków, gdy osoby trzecie zgłaszają swoje prawa do wynagrodzeń pracowników. Problematyczne mogą być zwłaszcza sytuacje, gdy do wynagrodzenia jednego pracownika zgłasza swoje roszczenia kilku wierzycieli.
Jak w takim przypadku prawidłowo dokonać zajęcia i nie narazić firmy na konieczność zapłaty grzywny do 2 tys. zł za niewykonanie nałożonych przepisami prawa obowiązków?
Do niedawna, a dokładnie do 8 września 2016 roku, ustawodawca w takim przypadku przewidywał rozwiązanie polegające na obowiązku poinformowania organów, które dokonywały zajęcia (np. komornika X i Naczelnika Urzędu Skarbowego Y) i zdeponowaniu środków w depozycie. Z dalszymi czynnościami pracodawca czekał, aż właściwy sąd zdecyduje, który organ egzekucyjny ma dalej łącznie prowadzić postępowanie.
Z dniem 8 września br. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących zbiegu egzekucji, która zmieniła zasady postępowania.
Jakie więc reguły obowiązują obecnie w przypadku zbiegu egzekucji?
- Jeżeli mamy zbieg egzekucji i wynagrodzenie nie wystarcza na spłatę wszystkich wierzycieli to pracodawca dokonuje wypłat na rzecz tego organu, który pierwszy dokonał zajęcia (momentem dokonania zajęcia jest moment doręczenia zawiadomienia o zajęciu),
- Jeżeli nie da się ustalić, który pierwszy dokonał zajęcia (np. gdy zawiadomienia o zajęciu zostały doręczone pracodawcy w tym samym dniu) to należy przekazywać środki na rzecz tego organu, który dokonał zajęcia na poczet wyższej należności.
Ponadto należy powiadomić oba organy o zbiegu, wskazać datę doręczenia zawiadomień o zajęciach i wysokość należności.
W związku z powyższym powstaje pytanie jaką regułę stosować. Czy zawsze stosujemy nowe przepisy? Od czego zależy czy stosować będziemy zasadę dotychczasową czy nową? Odpowiedź znajdziemy w przepisach intertemporalnych ustawy nowelizującej. Zgodnie z nimi art. 882 (1) k.p.c. (dotyczący zbiegu egzekucji) w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą stosuje się do zbiegu, który nastąpił po wejściu w życie ustawy nowelizującej, czyli od 8 września 2016. Datą zaistnienia zbiegu jest natomiast dzień, w którym pracodawca otrzymał drugie zajęcie danej wierzytelności. Co istotne, dla określenia, które przepisy stosować nie znaczenia, kiedy zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne (czy przed czy po 8 września 2016 roku).
Justyna Olech, aplikantka adwokacka Kraków, listopad 2016 roku.
Mnie jako wierzyciela interesuje jak uniknąć zbiegu egzekucji żeby zus czy skarbówka nie położył łap na wszystkich egzekwowanych środkach. Jest to możliwe chyba tylko w przypadku dłużników prowadzących firmę: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-uniknac-zbiegu-egzekucji/ – jeżeli samodzielnie znajdę trzeciodłużnika o którym komornik nie wie.