Prawo pracy

Wydanie świadectwa pracy

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Zgodnie z art. 97 § 1 kodeksu pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

Kiedy więc pracodawca zobowiązany jest do wydania świadectwa pracy?

Niemniej jednak jeżeli pracownik kontynuuje zatrudnienie u tego samego pracodawcy na podstawie umów terminowych tj.:

 

 

to wówczas pracodawca obowiązany jest wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia umów zawartych w okresie 24 miesięcy.  Rozpoczęcie biegu tego okresu wskazuje się na dzień zawarcia pierwszej umowy terminowej. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.

Ile czasu ma pracodawca na wydanie pracownikowi świadectwa pracy?

W kontekście paragrafu pierwszego art. 97 k.p. istotne jest też ustalenie jaki termin oznacza niezwłoczne wydanie pracownikowi świadectwa pracy. Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. 1996 nr 60 poz. 282), gdzie w § 2 ust. 1 – 2 wskazano, że pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub osobie upoważnionej za pośrednictwem poczty albo doręcza je w inny sposób. Zauważyć jednak należy, że pracodawca powinien mieć przygotowane takie świadectwo już w dniu ustania stosunku pracy.

A co jeśli pracodawca nie wyda nam świadectwa pracy?

 

Wówczas grozi mu sankcja z art. 282 kodeksu pracy, który stanowi, że kto, wbrew obowiązkowi nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

 

Po wydaniu świadectwa pracy, pracownik – w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa – ma możliwość wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie (gdy brak wszystkich niezbędnych informacji bądź są one błędne lub niekompletne). Pracodawca natomiast ma 7 dni na ustosunkowanie się do powyższego i zajęcie swojego stanowiska. W przypadku nieuwzględnienia uwag pracownika, ten może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o odmowie sprostowania świadectwa pracy, wystąpić do sądu pracy z żądaniem sprostowania świadectwa.

 

Co najistotniejsze, prawo pracownika do wydania świadectwa pracy nie podlega przedawnieniu – Obowiązek wydania świadectwa pracy nie tworzy praw podmiotowych ani ich nie pozbawia, tym samym nie może być przedmiotem roszczenia pracownika i nie może podlegać przedawnieniu z art. 291 § 1 k.p. (por. wyrok SN z dnia 2.06.2006 r. I PK 250/05, Monitor Prawa Pracy 2006/9/491).

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, czerwiec 2016 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.