
Przychód z przedawnienia zobowiązania

Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł
Jeżeli dłużnik nie płaci swoich zobowiązań, a w konsekwencji dochodzi do przedawnienia zobowiązań to po stronie dłużnika powstaje przychód w wartości brutto tych wierzytelności.
Wartość przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), stanowi przychód (art. 14 ust. 2 pkt 6 PIT). W przypadku przedawnionego zobowiązania mamy do czynienia z sytuacją, w której jego kwota netto została uprzednio zaliczona do kosztów podatkowych. Naliczony zaś w momencie zakupu towarów lub usług VAT został odliczony w deklaracji VAT-7 od podatku należnego. Zobowiązanie zostało więc niejako „odliczone” w kwocie brutto. Dlatego przychód dla korzystającej z umorzenia lub przedawnienia spółki stanowi cała wartość zobowiązania (łącznie z VAT). Przychód stanowi więc kwota brutto przedawnionego zobowiązania.
Leszek Przybyłka, adwokat Kraków, lipiec 2016 roku
Polecane artykuły

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.
Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł