Edukacja i media, Firmy handlowe i usługowe, IT, e-commerce

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie aportu przedsiębiorstwa – opis ogólny

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest co najmniej na trzy sposoby/tryby. Jednym z tych sposobów jest przekształcenie poprzez dokonanie aportu przedsiębiorstwa do zakładanej sp. z o.o.

Czym jest aport?

Mianem aportu określa się wkład niepieniężny jaki wspólnik wnosi do spółki. Przedmiotem tego aportu może być m.in. przedsiębiorstwo które zdefiniowane jest w art.55(1) kodeksu cywilnego.

W jaki sposób przebiega przekształcenie?

Potocznie także stosując ten tryb dojścia z JDG do sp. z o.o. mówi się o przekształceniu. Z prawnego punktu widzenia nie jest to do końca prawidłowe. Mianem przekształcenia należałoby raczej określać dojście do sp. z o.o. w trybie opisanym w kodeksie spółek handlowych. Przekształcenie zakłada bowiem pełną płynną kontumację działalności. Bez wątpienia w przypadku aportu ta płynność i kompletność nie jest do końca zachowania. Tryb ten ma jednak dwie zasadnicze zalety. Jest (może być) szybki oraz jest tańszy niż pełne przekształcenie w trybie ksh.

 

W tym trybie przedsiębiorca dokonuje wniesienia swojego przedsiębiorstwa (lub jego części) do spółki z o.o. Wniesienia można dokonać zarówno do nowo zakładanej spółki jak i do spółki już istniejącej. Ten drugi wariant jest zresztą nierzadko korzystniejszy, bowiem dzięki wniesieniu JDG do istniejącej już sp. z o.o. , owa sp. z o.o. od razu może zacząć prowadzić działalność JDG (jest już bowiem zarejestrowana, ma nr NIP itp.). Wniesienie przedsiębiorstwa przy okazji zakładania nowej sp. z o.o. wiąże się z koniecznością przejściowego działania w trybie sp. z o.o.  w organizacji, co w szczególności z powodu braku nr NIP bywa często uciążliwe lub w zasadzie uniemożliwia funkcjonowanie.

W jaki sposób dokonać aportu w spółce z o.o.?

 

Aportu do istniejącej sp. z o.o. dokonuje się poprzez podniesienie kapitału zakładowego tej spółki w trybie zmiany umowy spółki. Konieczne jest zatem zachowanie formy aktu notarialnego.

 

Słuszna w mojej opinii jest praktyka  zawierania także (w formie co najmniej z podpisem notarialnie poświadczonym) umów przedmiotem których jest przeniesienie przedsiębiorstwa do spółki. Jest to istotne i konieczne zwłaszcza wówczas gdy w skład przedsiębiorstwa JDG wchodzą majątkowe prawa autorskie – wówczas bowiem w umowie przenoszącej przedsiębiorstwo mamy okazję określić pola eksploatacji, na których dokonuje się przeniesienie tej części przedsiębiorstwa.

 

Przy obsłudze projektów związanych z tym trybem przekształcenia spotykam się często z szeregiem pytań i wątpliwości ze strony przedsiębiorców.

 

  1. Jakie są koszty tego trybu ?
  2. Czy sp. z o.o. można założyć przez internet ?
  3. Co z umowami jakie są podpisane z moją JDG ?
  4. Co dalej z moją JDG ?
  5. Czy muszę wnieść całe przedsiębiorstwo ?
  6. O ile należy podnieść kapitał zakładowy Spółki przy wnoszenie aportu ?
  7. Czy konieczna jest wycena przedsiębiorstwa ?
  8. Czy wszystkie elementy przedsiębiorstwa muszę wnieść aportem ?
  9. Czy aby sp. z o.o. jest dla mnie dobrą formą prowadzenia działalności, czy nie lepsza będzie spółka komandytowa ?
  10. Jak z JDG przekształcić się spółkę komandytową

 

Na pytania te postaram się odpowiedzieć w kolejnych artykułach dotyczących problematyki przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, październik 2016 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.