Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest co najmniej na trzy sposoby/tryby. Jednym z tych sposobów jest tak zwane pełne przekształcenie w trybie kodeksu spółek handlowych.
Chodzi tu zatem o przekształcenie dokonywane w oparciu o procedurę przekształcenia uregulowaną w przepisach kodeksu spółek handlowych.
Trzy wady pełnego przekształcenia w trybie ksh
Ten tryb przekształcenia JDG w sp. z o.o. ma na pewno trzy cechy za którymi nie przepadają przedsiębiorcy. Po pierwsze jest skomplikowany. Po drugie jest kosztowny (kosztowniejszy niż inne tryby). Po trzecie jest czasochłonny.
A jakie są istotne zalety pełnego przekształcenia?
Ten tryby przekształcenia JDG w sp. z o.o. ma jednak swoje niewątpliwe zalety. Przede wszystkim pełne przekształcenie w trybie ksh powoduje tak zwaną generalną sukcesję praw i obowiązków. Zasada sukcesji uregulowana jest w art.553 ksh i w uproszczeniu chodzi o to że spółce powstałej na skutek przekształcenia przysługują wszystkie prawa i obowiązki jakie przynależały do przekształcanej jednoosobowej działalności gospodarczej. Co to oznacza w praktyce. Jeżeli w ramach JDG przedsiębiorca był stroną licznych umów np. z konsumentami (np. przedsiębiorca odbierający odpady lub świadczący usługi dostępu do Internetu) to z chwilą przekształcenia powstała spółka stała się stroną tych umów i to bez konieczności zawierania aneksów, cesji. Ma to szczególne znaczenie dla przedsiębiorców którzy mają liczne umowy lub umowy co do których istnieje ryzyko iż w normalnym trybie kontrahenci mogą robić problemy z ich przepisaniem na spółkę np. umowy leasingu, kredytu itp. Dzięki pełnemu przekształceniu w zdecydowanej większości przypadków sukcesja praw i obowiązków z umów będzie automatyczna i całkowita.
Pełne przekształcenie jest też istotne dla przedsiębiorców, dla których istotna jest historia ich działalności np. z uwagi na startowanie w przetargach publicznych. Po przekształceniu w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w rubryce sposób powstania podmiotu pojawi się bowiem wpis iż dana spółka powstała w skutek jej przekształcenia z JDG. Niestety przy przekształceniu JDG nie da się zachować tego samego nr NIP; z chwilą rejestracji spółka otrzyma nowy numer identyfikacji podatkowej.
Przekształcenie w trybie pełnym jest bez wątpienia bardziej skomplikowane niż dojście do sp. z o.o. w trybie aportu przedsiębiorstwa czy asset dealu. Warto uważnie wczytać się w procedurę i jej haczyki albo skorzystać z fachowej pomocy prawnej aby uniknąć komplikacji.
Jakie są koszty pełnego przekształcenia ? Ile czasu ono zajmuje?
Przekształcenie w trybie pełnym jest zazwyczaj kosztowniejsze aniżeli dojście do sp. z o.o. w trybie aportu przedsiębiorstwa czy asset dealu. Wynika to w szczególności z konieczności odpowiedniego przygotowania dokumentacji księgowo finansowej oraz zbadania tej dokumentacji przez biegłego rewidenta wyznaczanego przez Sąd. W praktyce warto rozważyć zaangażowanie własnego biegłego rewidenta a następnie wnioskować do sądu o zbadanie dokumentacji właśnie przez tego biegłego. Nasza Kancelaria współpracuje z biegłymi sądowymi przy obsłudze projektów przekształceń dzięki czemu oszczędzamy czas i pieniądze klientów.
Przekształcenie w trybie pełnym jest czasochłonne. W praktyce termin moim zdaniem minimalny to 3 msc. Ten czas robi czasem różnicę zważywszy, że przekształcenie w trybie aportu przedsiębiorstwa możliwe jest w zasadzie z dnia na dzień.
Piotr Proniewski, adwokat Kraków, wrzesień 2016 roku
Dodaj komentarz