Edukacja i media, Firmy handlowe i usługowe, IT, e-commerce

Opodatkowanie egzemplarzy autorskich

Zgodnie z art. 63 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli umowa przewiduje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności, twórcy należą się egzemplarze autorskie w liczbie określonej w umowie. Stąd każdorazowo w przypadku tzw. umów wydawniczych powstaje pytanie, czy przekazanie autorowi nieodpłatnie egzemplarzy autorskich powoduje powstanie po jego stronie przychodu, a jeżeli tak, to jak należy rozliczyć podatek dochodowy  z tego tytułu.

Zgodnie z utrwalonym poglądem organów podatkowych egzemplarze autorskie stanowią dla twórcy korzyść majątkową niezależnie od wypłaconego honorarium i są źródłem przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód taki należy obliczyć z uwzględnieniem wartości rynkowej przekazanych egzemplarzy autorskich dzieła. Zastosowanie mogą znaleźć w tym przypadku także koszty uzyskania przychodu ustalone na poziomie 50%. Przepisy ustawy o PIT nie przewidują zwolnienia z opodatkowania tego rodzaju przychodów (por. interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, znak sprawy: IBPBII/1/436-571/10/AŻ, interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 grudnia 2012 roku, znak sprawy: ILPB2/415-897/12-2/TR, interpretacja podatkowa Ministra Finansów z dnia 5 lutego 2016 roku wydana do sygnatury: DD3.8222.2.451.2015.IMD).

 

Biorąc pod uwagę powyższe wartość egzemplarzy autorskich (wg ceny rynkowej) należy doliczać do wypłacanego honorarium i od tak ustalonego przychodu odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, oraz w całości kwotę tę uwzględnić w wystawianym autorowi PIT-11.

 

Obowiązek uwzględnienia wartości egzemplarzy autorskich jest niezależny od tego, czy w umowie wprowadzono postanowienia w tym zakresie, gdyż wynika z przepisów prawa podatkowego.

 

Dla doprecyzowania i uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości autora co do poprawności odprowadzonej w jego imieniu zaliczki na podatek dochodowy można jednak wprowadzić postanowienie np. o następującej treści: „Autor oprócz honorarium otrzyma x egzemplarzy autorskich, podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

 

Justyna Olek, aplikantka adwokacka Kraków, kwiecień 2016 roku

 

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.