Często się zdarza, że bilans spółki wykazuje straty, a jednocześnie nie ma żadnych środków, które mogłyby je pokryć.
Co wówczas? Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które można byłoby zastosować w celu „uratowania spółki”?
Na szczęście można odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Temu właśnie służy jednoczesne obniżenie i podwyższenie kapitału zakładowego spółki.
Co istotne, zgodnie z art. 264 § 2 Kodeksu spółek handlowych w przypadku gdy podczas obniżenia kapitału zakładowego spółki nie zwraca się wspólnikom wpłat dokonanych na kapitał zakładowy, a jednocześnie razem z tym obniżeniem dochodzi do podwyższenia kapitału co najmniej do pierwotnej wysokości – nie stosuje się przepisów dot. wzywania wierzycieli do wniesienia sprzeciwu.
Ponadto, „Zarząd nie musi ogłaszać o obniżeniu kapitału zakładowego, a wierzyciele nie mogą skutecznie sprzeciwiać się obniżeniu kapitału zakładowego spółki, jeżeli pomimo obniżenia kapitału zakładowego nie zwraca się wspólnikom wpłat dokonanych na kapitał zakładowy, a jednocześnie z obniżeniem kapitału zakładowego następuje jego podwyższenie co najmniej do pierwotnej wysokości. Przez pierwotną wysokość rozumieć należy wysokość, od której dokonywano obniżenia, nie zaś pierwotną wysokość kapitału zakładowego określoną w umowie spółki (chyba, że nie uległ on zmianie).” Komentarz do KSH red. Jara 2016, wyd. 13/M. Chomiuk
Co w takiej sytuacji z wierzycielami? Czy nie będą oni pokrzywdzeni?
Otóż nie. Warto bowiem zauważyć, że w ramach tej procedury wysokość kapitału zakładowego de facto nie ulega zmienia, a sytuacja finansowa spółki zostaje poprawiona. Pamiętać jedynie należy aby obniżenie i podwyższenie kapitału zakładowego spółki nastąpiło jednocześnie.
Piotr Proniewski, adwokat Kraków, październik 2016 roku
Dodaj komentarz