Prawo gospodarcze i spory sądowe

Obniżenie i podwyższenie kapitału zakładowego

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Często się zdarza, że bilans spółki wykazuje straty, a jednocześnie nie ma żadnych środków, które mogłyby je pokryć.

Co wówczas? Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które można byłoby zastosować w celu „uratowania spółki”?

Na szczęście można odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Temu właśnie służy jednoczesne obniżenie i podwyższenie kapitału zakładowego spółki.

 

Co istotne, zgodnie z art. 264 § 2 Kodeksu spółek handlowych w przypadku gdy podczas obniżenia kapitału zakładowego spółki nie zwraca się wspólnikom wpłat dokonanych na kapitał zakładowy, a jednocześnie razem z tym obniżeniem dochodzi do podwyższenia kapitału co najmniej do pierwotnej wysokości – nie stosuje się przepisów dot. wzywania wierzycieli do wniesienia sprzeciwu.

 

Ponadto, „Zarząd nie musi ogłaszać o obniżeniu kapitału zakładowego, a wierzyciele nie mogą skutecznie sprzeciwiać się obniżeniu kapitału zakładowego spółki, jeżeli pomimo obniżenia kapitału zakładowego nie zwraca się wspólnikom wpłat dokonanych na kapitał zakładowy, a jednocześnie z obniżeniem kapitału zakładowego następuje jego podwyższenie co najmniej do pierwotnej wysokości. Przez pierwotną wysokość rozumieć należy wysokość, od której dokonywano obniżenia, nie zaś pierwotną wysokość kapitału zakładowego określoną w umowie spółki (chyba, że nie uległ on zmianie).” Komentarz do KSH red. Jara 2016, wyd. 13/M. Chomiuk

Co w takiej sytuacji z wierzycielami? Czy nie będą oni pokrzywdzeni?

 

Otóż nie. Warto bowiem zauważyć, że w ramach tej procedury wysokość kapitału zakładowego de facto nie ulega zmienia, a sytuacja finansowa spółki zostaje poprawiona. Pamiętać jedynie należy aby obniżenie i podwyższenie kapitału zakładowego spółki nastąpiło jednocześnie.

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, październik 2016 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.