Czym jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych w KRS? Kiedy możemy do niego trafić?
Kilka słów o Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.
Na samym początku warto rozwiać wątpliwości związane z pojęciem Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Pojęcie ,,rejestru dłużników,, daje nam tak naprawdę możliwość weryfikacji przyszłych lub obecnych kontrahentów, klientów pod względem ich wiarygodności płatniczej, a także jest doskonałym narzędziem służącym do skutecznego dochodzenia roszczeń.
Rejestr ten został wprowadzony przez ustawę z dnia 20 sierpnia 1997r. o Krajowym Rejestrze Sądowym i na ma celu zapewnienie bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego w kraju.
Kiedy możemy zostać wpisani do RDN?
Zapewne każdy przedsiębiorca obawia się wpisania do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych z uwagi, że rejestr ten należy do instytucji państwowej i wpisy w nim mają bardzo dotkliwe, a zarazem szerokie znaczenie.
Osoba wnioskująca o umieszczenie dłużnika w RDN poniesie jedynie koszt opłacenia wniosku, który należy opłacić, naklejając znaczki opłaty sądowej na wniosku. Opłata za złożenie wniosku wynosi 400 zł.
Ustawa o KRS wyróżnia dwa tryby wpisu do tegoż rejestru: z urzędu i na wniosek.
Jakie wpisy są realizowane z urzędu określa ściśle art. 55 ustawy o KRS i jest to katalog zamknięty.
Do rejestru dłużników niewypłacalnych wpisuje się z urzędu :
1) osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, jeżeli ogłoszono ich upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie ich upadłości został prawomocnie oddalony z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo umorzono prowadzoną przeciwko nim egzekucję sądową lub administracyjną z uwagi na fakt, iż z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych;
2) wspólników ponoszących odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, z wyłączeniem komandytariuszy w spółce komandytowej, jeżeli ogłoszono jej upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie jej upadłości został prawomocnie oddalony z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo umorzono prowadzoną przeciwko nim egzekucję sądową lub administracyjną z uwagi na fakt, iż z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych;
3) dłużników, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym;
4) osoby, które przez sąd upadłościowy zostały pozbawione prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu;
5) dłużników, o których mowa w art. 1086 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego.
Na wniosek wpisy w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych dokonywane są na podstawie zgłoszenia wierzyciela.
Aby dokonać wpisu muszą łącznie zajść dwie przesłanki:
- wierzyciel musi dysponować tytułem wykonawczym przeciw danemu dłużnikowi,
- wierzyciel nie został zaspokojony w ciągu 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia.
Należy dodać, iż wniosek o dokonanie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych składany jest na formularzu KRS-D1.
Sąd po złożeniu wniosku przeprowadzi odpowiednie postępowanie w terminie 14 dni od złożenia wniosku i wyda postanowienie o wpisaniu osoby do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.
Co zamieszcza się w rejestrze dłużników niewypłacalnych?
Zgodnie a art. 57 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym zamieszcza się przede wszystkim dane:
- oznaczenie dłużnika, zgodnie z art. 35;
(w przypadku osoby fizycznej będzie to jej imię, nazwisko, identyfikator nadany w systemie ewidencji ludności, zwany dalej „numerem PESEL”, inny podmiot – zamieszcza się nazwę lub firmę oraz numer identyfikacyjny nadany w rejestrze podmiotów gospodarki narodowej, na podstawie przepisów o statystyce publicznej, zwany dalej „numerem REGON”),
- podstawę wpisu wraz z sygnaturą akt sprawy upadłościowej lub postępowania o wyjawienie majątku w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym; w sprawie dłużników, którzy nie zaspokoili wierzycieli,
- datę wpisu oraz datę złożenia wniosku o wpis, jeżeli wpisu dokonano na wniosek.
Jak sprawdzić, czy nasz przyszły kontrahent nie figuruje w RDN?
Zasięgnięcie informacji o dłużniku z RDN nie powinno przysparzać trudności. W tym celu należy albo udać się do sądu rejestrowego, przy którym prowadzony jest oddział Centralnej Informacji KRS, albo wejść na stronę internetową www.ekrs.pl. Tam należy złożyć odpowiedni, opłacony wniosek o wydanie odpisu lub wyciągu z RDN. Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi obecnie 30 złotych. Żądany odpis lub wyciąg zazwyczaj wydawany jest natychmiastowo dzięki temu, iż Centralna Informacja prowadzona jest w formie elektronicznej.
Wykreślenie z RDN.
Przepisy ustawy o KRS stanowią, że sąd rejestrowy z urzędu wykreśla wpisy z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych w następujących przypadkach:
- uchylenia lub zmiany postanowienia, na którego podstawie wpisy były dokonane,
- gdy uchylono orzeczenie o ogłoszeniu upadłości.
Dłużnik mając świadomość, iż figuruje w RDN, po ustaniu przyczyny, która spowodowała umieszczenie go w RDN, sam powinien zadbać o to, by został wykreślony z RDN. W tym celu musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejestrowego o dokonanie odpowiedniego wpisu (wykreślenie też jest wpisem). Dłużnik będzie tak długo figurował w RDN, dopóki sam nie postara się o wykreślenie go z tego rejestru, chyba że upłynie 10 lat od dokonania wpisu, wtedy taki wpis wykreślany jest z urzędu.
Istotną sprawą jest fakt, iż wierzyciel nie ma obowiązku składania wniosku o wykreślenie dłużnika jeśli ten spłaci zobowiązanie.
Leszek Przybyłka, adwokat Kraków, listopad 2016 roku
Dodaj komentarz