Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe, Prawo gospodarcze i spory sądowe

Wspólnoty Mieszkaniowe - zaskarżanie uchwał

Co do zasady każdy właściciel lokalu mieszkalnego jest członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej budynku, w którym lokal ten się mieści. Oznacza to, że część decyzji mających realny wpływ na jego życie, np. odnośnie wysokości zaliczek na poczet utrzymania nieruchomości wspólnej czy określenia korzystania z przestrzeni wspólnych, podejmowana jest przez ogół mieszkańców, co oznacza, że decyzje większości mogą być nie po jej/jego myśli.

 

Czy w przypadku gdy moja Wspólnota Mieszkaniowa podjęła uchwałę, która w mojej ocenie jest sprzeczna z prawem albo narusza moje interesy pozostaje mi zagryźć zęby i pogodzić się z decyzją większości? Nie zawsze.

Kto ma więc prawo do zaskarżenia uchwały?

Każdy z właścicieli dysponuje prawem do zaskarżenia uchwały właścicieli lokali z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy – uprawnienie to wynika z art. 25 ustawy o własności lokali (t.j. Dz. U. 2015r., poz. 1892).

W jaki sposób mogę zaskarżyć uchwałę?

 

W celu zaskarżenia uchwały należy złożyć pozew przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej do właściwego miejscowo Sądu Okręgowego, opłacając pozew kwotą 200 zł za każdą z skarżonych uchwał. W pozwie właściciel musi wykazać, iż zostały spełnione przesłanki jej wzruszenia przewidziane w w/w przepisie. Powództwo musi być złożone przed upływem 6 tygodni od podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali bądź od dnia powiadomienia właściciela o treści uchwały podjętej w wyniku indywidualnego zbierania głosów (o sposobach podejmowania uchwał przez Wspólnoty Mieszkaniowe możesz przeczytać tutaj – [link]).

 

Co ważne, o ile nie zostanie złożony stosowny wniosek o zabezpieczenie zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, a zatem samo powództwo to nie jedyne działanie jakie powinien podjąć właściciel nie zgadzający się z uchwałą Wspólnoty Mieszkaniowej.

 

Nasza Kancelaria reprezentuje tak właścicieli lokali jak i Wspólnoty Mieszkaniowe w sprawach sądowych o uchylenie uchwały, w ramach świadczonych usług pomożemy ocenić czy rzeczywiście zachodzą przesłanki do zaskarżenia uchwały jak i zastosujemy środki, które pozwolą na większą skuteczność wnoszonego pozwu.

 

Krzysztof Jagielski, radca prawny, październik 2016 roku

 

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.