Wspólnoty Mieszkaniowe - zaskarżanie uchwał - PPSC Adwokat Kraków Proniewski, Przybyłka

tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

krzysztof

Wspólnoty Mieszkaniowe – zaskarżanie uchwał

Co do zasady każdy właściciel lokalu mieszkalnego jest członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej budynku, w którym lokal ten się mieści. Oznacza to, że część decyzji mających realny wpływ na jego życie, np. odnośnie wysokości zaliczek na poczet utrzymania nieruchomości wspólnej czy określenia korzystania z przestrzeni wspólnych, podejmowana jest przez ogół mieszkańców, co oznacza, że decyzje większości mogą być nie po jej/jego myśli.

Czy w przypadku gdy moja Wspólnota Mieszkaniowa podjęła uchwałę, która w mojej ocenie jest sprzeczna z prawem albo narusza moje interesy pozostaje mi zagryźć zęby i pogodzić się z decyzją większości? Nie zawsze.

Kto ma więc prawo do zaskarżenia uchwały?

Każdy z właścicieli dysponuje prawem do zaskarżenia uchwały właścicieli lokali z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy – uprawnienie to wynika z art. 25 ustawy o własności lokali (t.j. Dz. U. 2015r., poz. 1892).

W jaki sposób mogę zaskarżyć uchwałę?

W celu zaskarżenia uchwały należy złożyć pozew przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej do właściwego miejscowo Sądu Okręgowego, opłacając pozew kwotą 200 zł za każdą z skarżonych uchwał. W pozwie właściciel musi wykazać, iż zostały spełnione przesłanki jej wzruszenia przewidziane w w/w przepisie. Powództwo musi być złożone przed upływem 6 tygodni od podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali bądź od dnia powiadomienia właściciela o treści uchwały podjętej w wyniku indywidualnego zbierania głosów (o sposobach podejmowania uchwał przez Wspólnoty Mieszkaniowe możesz przeczytać tutaj – [link]).

Co ważne, o ile nie zostanie złożony stosowny wniosek o zabezpieczenie zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, a zatem samo powództwo to nie jedyne działanie jakie powinien podjąć właściciel nie zgadzający się z uchwałą Wspólnoty Mieszkaniowej.

Nasza Kancelaria reprezentuje tak właścicieli lokali jak i Wspólnoty Mieszkaniowe w sprawach sądowych o uchylenie uchwały, w ramach świadczonych usług pomożemy ocenić czy rzeczywiście zachodzą przesłanki do zaskarżenia uchwały jak i zastosujemy środki, które pozwolą na większą skuteczność wnoszonego pozwu.

 

Krzysztof Jagielski, radca prawny, październik 2016 roku

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.