Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe

Wspólnota Mieszkaniowa mała i duża

Kluczowa różnica pomiędzy Wspólnotą dużą, a małą

Wspólnota Mieszkaniowa w zależności od liczby lokali może być uznana za tzw. „małą” bądź „dużą” Wspólnotę Mieszkaniową. W budynkach gdzie liczba lokali (wyodrębnionych jak i niewyodrębnionych) nie przekracza siedmiu lokali mówimy o małej Wspólnocie Mieszkaniowej. Od ósmego lokalu mamy do czynienia ze wspólnotą dużą, która stanowi najczęściej spotykany przypadek.

 

Rozróżnienie to jest bardzo ważne, ponieważ wpływa ono na sposób sprawowania zarządu nad nieruchomością wspólną – budynkiem, w którym znajdują się lokale – przez ogół współwłaścicieli. W małych Wspólnotach Mieszkaniowych zarząd odbywa się na zasadach przewidzianych dla współwłasności w Kodeksie cywilnym, natomiast we Wspólnotach dużych zastosowanie znajdą szczegółowe przepisy przewidziane w ustawie o własności lokali (t.j. Dz. U. 2015r., poz. 1892), które wprowadzają modyfikacje w stosunku do kodeksowych rozwiązań.

Kto podejmuje najważniejsze decyzje we Wspólnotach?

 

Kluczowa różnica jest taka, że w przypadku małej Wspólnoty Mieszkaniowej najważniejsze decyzje (tj. decyzje przekraczające zakres zwykłego zarządu) wymagają zgodnej decyzji wszystkich właścicieli lokali, natomiast w dużych Wspólnotach decyzje takie podejmowane są większością głosów. A zatem właściciel lokalu w ramach dużej Wspólnoty Mieszkaniowej musi liczyć się z tym, że może zostać przegłosowany.

 

Nasza Kancelaria zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej zarówno na rzecz małych jak i dużych Wspólnot Mieszkaniowych z obszaru Krakowa i okolic, pomagając im rozwiązać problemy prawne pojawiające się w ich działalności z uwzględnieniem różnic wynikających z ich charakteru prawnego.

 

Krzysztof Jagielski, radca prawny, październik 2016 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.