Wady i zalety jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - PPSC Adwokat Kraków Proniewski, Przybyłka

tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

justyna

Wady i zalety jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Wybierając formę prowadzenia działalności gospodarczej wielu przedsiębiorców sięga po rozwiązanie w postaci jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak każde rozwiązanie, także i to ma zarówno wady jak i zalety. Warto je poznać zanim podejmie się ostateczną decyzję o założeniu tego rodzaju spółki albo przekształceniu w tej sposób działalności już istniejącej.

Jednoosobowa spółka – czym jest?

Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych spółką jednoosobową może być spółka kapitałowa (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna), w której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika bądź akcjonariusza. Nie ma przy tym znaczenia czy wspólnik/akcjonariusz samodzielnie założył spółkę, czy posiada wszystkie udziały/akcje ponieważ je nabył.

Ograniczona odpowiedzialność

Odpowiedzialność wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ogranicza się do wysokości wniesionego wkładu. Spółka, jako odrębny podmiot prawny, samodzielnie odpowiada za swoje zobowiązania- nie ma więc ryzyka, że gdy przedsięwzięcie się nie uda to przedsiębiorca utraci majątek osobisty. Odpowiedzialność wspólnika może być jednak dalej idąca, jeśli jest on jednocześnie członkiem zarządu- w takim przypadku może niekiedy odpowiadać za zobowiązania majątkowe spółki, kiedy ta okaże się niewypłacalna.

Samodzielność

Podstawową zaletą jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest samodzielność w podejmowaniu wszelkich decyzji. Jedyny wspólnik samodzielnie wykonuje wszelkie uprawnienia zgromadzenia wspólników, nie musi konsultować swoich decyzji, posiada wszystkie głosy, może także odstąpić od formalnego zwoływania zgromadzenia celem podjęcia uchwał.

Forma oświadczeń woli

Oświadczenia woli jedynego wspólnika wobec spółki wymagają zachowania określonej formy- pisemnej pod rygorem nieważności. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana gdy jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu spółki- w takim przypadku czynności prawne między jednoosobową spółką, a wspólnikiem wymagają zachowania formy aktu notarialnego, co generuje dodatkowe koszty. Niekiedy więc wykonywanie czynności może być znacznie utrudnione, a z pewnością bardziej sformalizowane i droższe, niż w spółce, w której występuje kilku wspólników.

Spółka w organizacji – ograniczenia w reprezentacji

Istotnym minusem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest to, że jedyny wspólnik nie może reprezentować spółki w organizacji (tj. po zawarciu umowy, a przed wpisem do KRS), ani jako członek zarządu, ani jako pełnomocnik, za wyjątkiem dokonania zgłoszenia do sądu rejestrowego. Mamy więc sytuację gdy spółka może zaciągać zobowiązania i nabywać prawa, ale w jej imieniu nie może działać jedyny wspólnik. Powyższe może rodzić trudności, gdyż do zaciągnięcia jakichkolwiek zobowiązań na etapie spółki w organizacji- podpisania umowy najmu czy zakupu nieruchomości, trzeba szukać alternatywnych rozwiązań np. powołać pełnomocnika do konkretnej czynności.

Składki ZUS

Wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z punktu widzenia przepisów o ubezpieczeniach społecznych jest traktowany jak osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Ma on w związku z tym obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Rozwiązaniem może być w takim przypadku sprzedaż części udziałów. Należy jednak pamiętać, że niekiedy (np. przy podziale udziałów 99 do 1) udział wspólnika jest uznawany za na tyle iluzoryczny, że wspólnika większościowego, choć nie posiada wszystkich udziałów nadal należy traktować tak samo, jak wtedy gdy spółka jest jednoosobowa (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 sierpnia 2011 roku w sprawie do sygnatury I UK 8/11).

Podwójne opodatkowanie

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością charakteryzuje się tzw. podwójnym opodatkowaniem. W pierwszej kolejności spółka jako osoba prawna uiszcza od wypracowanego zysku podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Wypłacana wspólnikowi dywidenda stanowi z kolei dochód jego jako osoby fizycznej i jest opodatkowana PIT. Z powyższego wynika, że w takiej konfiguracji podatek dochodowy jest uiszczany dwukrotnie.

Decydując się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej warto rozważyć wszelkie za i przeciw i ocenić, czy jest to najbardziej optymalne dla danego przedsiębiorcy rozwiązanie. Z przyjemnością pomożemy Państwu w podjęciu tej decyzji – w naszej ofercie znajdziecie Państwo również szeroko rozumianą obsługę prawną firm.

Justyna Olech, aplikantka adwokacka Kraków, luty 2017 roku.

wady-i-zalety-jednoosobowej-spolki-z-o-o

2 odpowiedzi na “Wady i zalety jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością”

  1. E+V Grzegorz Cor pisze:

    Dzien dobry. Chcialbym zasiegnac porady oraz optymalizacji podatkowej dla swojej firmy. Obecnie prowadze ja jako JDG NIP: 8522070920 a mysle o przejsci na Jednoosobowa Spolke z o.o. Mysle o tym poniewaz w najblizszej przyszlosci chcoalbym reprezentowac zagraniczna firme na rynku polskim, spzredaz prowizyjna oraz wejsc we wspolprace z inna firma z polski na produkcje modulow kuchennych. Zastanawiam sie czy takie rozwiazanei jak jednoosobowa spolka bedzie dla mnie racjonalne i napewno dobre. Czy sa jakeis znaczne zalety spolki jednoosobowej? Zalezy mi na optymalizacji. Dziekuje

    • piotr pisze:

      Spółka z o.o. bez wątpienia ma swoje zalety, ale także i wady. W aspekcie optymalizacji podatkowej forma prowadzenia działalności powinna być dobrana optymalnie i po każdorazowej indywidualnej ocenie danego przedsiębiorstwa. zachęcam do kontaktu za pośrednictwem adresu e-mail kancelarii w celu ustalenia możliwych form pomocy z naszej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.