Kiedy wspólnota może podjąć decyzję o licytacji lokalu?
Własność lokalu to nie tylko prawa, ale i obowiązki. Za ich niewłaściwe wykonywanie grozi niekiedy bardzo surowa sankcja. Właściciel, który nienależycie wywiązuje się z obowiązku uiszczania na rzecz wspólnoty mieszkaniowej tzw. zaliczek na koszty wspólne musi liczyć się z tym, że wspólnota może podjąć decyzję o licytacji jego lokalu. Taką możliwość przewiduje art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Zgodnie z tym przepisem jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat wspólnota może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji. O dopuszczalności stosowania wskazanego wyżej rozwiązania wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 lutego 2014 roku w sprawie do sygnatury V CSK 170/13.
Czy wspólnota zawsze podejmuje decyzje o licytacji lokalu wobec, którego właściciel ma zaległości?
Trzeba jednak pamiętać, że powyższe rozwiązanie ma charakter wyjątkowy i ostateczny- nie może być sposobem na rozwiązywanie konfliktów pomiędzy właścicielami lokali- powinno być stosowane wyłącznie, gdy uprzednio podejmowane próby dochodzenia zapłaty wierzytelności okażą się bezskuteczne, chodzi bowiem o wykazanie rzeczywistego zagrożenia interesów wspólnoty.
Podjęcie takiej decyzji jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, dlatego też należy pamiętać, że każdorazowo wspólnota musi uprzednio podjąć uchwałę w tej kwestii, dotyczącą konkretnego mieszkania i jego właściciela. Ponadto wspólnota musi udzielić zarządowi pełnomocnictwa do wytoczenia tego rodzaju powództwa.
Jak wynika z powyższego wspólnota mieszkaniowa nie jest bezradna wobec nierzetelnego właściciela lokalu, o czym powinni pamiętać zarówno właściciele jak i zarządcy nieruchomości.
Justyna Olek, aplikantka adwokacka Kraków, wrzesień 2016 roku
Dodaj komentarz