Restrukturyzacja i prawo upadłościowe

Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Upadłość konsumencka jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, które z nie swojej winy popadły w zadłużenie. W poprzednich artykułach dokładnie wskazałem czym dokładnie jest upadłość konsumencka, jak należy złożyć odpowiedni wniosek, co powinno być w nim zawarte itp. W dzisiejszym artykule przedstawię konsekwencje związane z posiadaniem w swoim majątku mieszkania/domu w kredycie hipotecznym.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt bankowy, w wyniku którego bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotą na dany cel oraz czas, a kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem. Co istotne, jest to kredyt długoterminowy, zabezpieczony hipoteką.

Co się dzieje z kredytem hipotecznym i nieruchomością w trakcie postępowania upadłościowego?

Jeżeli Sąd orzeknie o ogłoszeniu naszej upadłości, istnieją dwie drogi rozwiązania problemu naszego majątku. Po pierwsze, można zastosować układ, tj. porozumieć się z wierzycielami co do spłaty ich zadłużeń oraz sposobów tej spłaty. Po drugie, może nastąpić likwidacja majątku i plan spłaty wierzycieli. Pierwsze z rozwiązań zdarza się bardzo rzadko, stąd też istotnym jest omówienie przede wszystkim likwidacji majątku.

 

Zgodnie z art. 345 Prawa upadłościowego jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, wierzytelności zabezpieczone hipoteką, a także wygasające według przepisów ustawy prawa oraz skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości, użytkowaniu wieczystym, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub statku morskim wpisanym do rejestru okrętowego, podlegają zaspokojeniu z sumy uzyskanej z likwidacji obciążonego przedmiotu, pomniejszonej o koszty likwidacji tego przedmiotu oraz inne koszty postępowania upadłościowego w wysokości nieprzekraczającej dziesiątej części sumy uzyskanej z likwidacji, nie więcej jednak niż o taką część kosztów postępowania upadłościowego, która wynika ze stosunku wartości obciążonego przedmiotu do wartości całej masy upadłości.

 

Oznacza to, że po podaniu syndykowi składników naszego majątku, nastąpi ogłoszenie o licytacji całego majątku upadłego. Jeżeli w tym majątku oprócz nieruchomości zabezpieczonej hipoteką znajduje się inny majątek, to wówczas ten „inny” majątek dzielony jest między „zwykłych wierzycieli” – czyli tych, którzy nie roszczą sobie praw do wierzytelności z tytułu hipoteki. Jeżeli natomiast chodzi o nieruchomość zabezpieczoną hipoteką to wówczas syndyk sprzeda daną nieruchomość, a kwotę którą uzyska podzieli na pokrycie kosztów postępowania oraz spłatę banku, który był wierzycielem hipotecznym.

Czy sprzedaż nieruchomości zabezpieczonej kredytem hipotecznym w trakcie postępowania upadłościowego doprowadzi do tego, że upadły może stać się osobą bezdomną?

 

W żadnym wypadku! Chroni go przed tym art. 49113 Prawa upadłościowego – jeżeli w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.

 

Tak więc, należy stwierdzić, że upadłość konsumencka jest bardzo opłacalna dla osoby upadłej – podczas gdy w trakcie postępowania przed komornikiem sądowym stracimy cały majątek, a długi nadal będą nad nami „ciążyły” – upadłość konsumencka powoduje, że zostajemy z czystym kontem i mamy gdzie mieszkać. Pamiętać jednak należy, że w trakcie postępowania upadłościowego trzeba być szczerym w zakresie wskazania swojego majątku i wierzycieli, gdyż nawet jedno potknięcie może spowodować, że Sąd oddali nasz wniosek o ogłoszenie upadłości.

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, luty 2017 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.