Startupy i projekty inwestycyjne
Od ośmiu lat swojej działalności Kancelaria Adwokacka Proniewski & Przybyłka aktywnie angażuje się w projekty inwestycji typu start-up. Obsługujemy zarówno Pomysłodawców, jak i Inwestorów chcących wesprzeć nowe projekty inwestycyjne.
Nasza Kancelaria współpracuje m.in. z Aktywatorem Innowacji sp. z o.o. – spółką szeroko angażującą się w inwestycje bezpośrednio w spółki innowacyjne oraz wspomagającą Pomysłodawców w pozyskaniu funduszy inwestycyjnych, zarówno od Inwestorów Prywatnych, jak i od podmiotów instytucjonalnych.
Jak pomagamy inwestorom prywatnym?
Przy obecnym niskim oprocentowaniu obligacji czy lokat bankowych, inwestycja w start-up staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą w stosunku do tradycyjnych form inwestycji pieniężnych. Tego typu inwestycja wiąże się jednak siłą rzeczy z większym ryzykiem. Pomoc adwokata pozwala na zmniejszenie ryzyk inwestycyjnych. W ramach pomocy prawnej dla inwestorów prywatnych nasza kancelaria zajmuje się w szczególności analizą prawną podmiotu, którego dotyczyć ma inwestycja (due diligence) oraz wsparciem w stworzeniu i/lub negocjacji umowy inwestycyjnej.
Umowa Inwestycyjna określa podstawowe założenia wzajemnej współpracy Inwestora, Pomysłodawców i Spółki. Tymi założeniami są:
- sposób, wysokość i zasady wejścia inwestycyjnego Inwestora;
- docelowy parytet udziałowy w spółce;
- zasady funkcjonowania wspólników w ramach spółki start-upowej precyzując w tym aspekcie zakres zmian jakie zostaną wprowadzone do umowy/statutu spółki (np. w zakresie kompetencji poszczególnych organów, zasad podejmowaniach uchwał, odbywania zgromadzeń , likwidacji spółki, zbywania akcji/udziałów);
- zasady zbywalności udziałów lub związane z tym zakazy (lockup), zasady wyjścia inwestycyjnego w tym przy wykorzystaniu typowych w tym zakresie instytucji typu tag along, drag along;
- zasady dalszego rozwadniania udziałów/akcji w przypadku wejścia do spółki dalszych inwestorów itp.
Nasza pomoc obejmuje także często wsparcie przy zakładaniu podmiotów dedykowanych do realizacji inwestycji (SPV) oraz także wdrożeniem ustaleń wynikających z Umowy Inwestycyjnej.
Wspieramy także inwestorów już po realizacji inwestycji wspomagając ich w realizacji uprawnień korporacyjnych wynikających z uczestnictwa w spółce start-upowej.
Jak pomagamy Pomysłodawcom?
Mając na uwadze mnogość opcji w zakresie pozyskania finansowania, stworzenie i zaangażowanie we własny start-up jest dziś wysoce atrakcyjne. Nie ulega jednak wątpliwości, że na pierwszym etapie rozwoju pozycja negocjacyjna Pomysłodawców jest słabsza aniżeli pozycja Inwestorów.
Pomoc prawna naszej kancelarii obejmuje zazwyczaj:
- odpowiednie przygotowanie przedsiębiorstwa Pomysłodawcy lub samego pomysłu do etapu negocjacji;
- wsparcie w prowadzeniu negocjacji z inwestorami zarówno inwestorami prywatnymi jak i instytucjonalnymi;
- wsparcie we wdrożeniu uzgodnień wynikających z Umowy Inwestycyjnej;
- obsługę prawną spółki start-upowej na etapie po realizacji inwestycji.
Przed przystąpieniem do rozmów z inwestorami warto zadbać m.in. o zabezpieczenie przedmiotów własności intelektualnej związanych z Pomysłem oraz odpowiednie ich zaprezentowanie Inwestorom w toku negocjacji. Warto także, by przed przystąpieniem do rozmów zawrzeć właściwe umowy o zachowaniu poufności (NDA).
W toku samych negocjacji sprawy kluczowe od strony biznesowej to oczywiście kwestia parytetu udziałowego (tj. struktury w kapitale zakładowym po realizacji inwestycji). W aspekcie prawnym warto jednak zadbać o jasne sprecyzowanie przesłanek inwestycji (zwłaszcza gdy ma być dokonywana partiami, np. po realizacji określonych kamieni milowych /mile Stones/) oraz zakres uprawnień Inwestora w spółce (zwłaszcza w aspekcie wpływu na funkcjonowanie i skład organów Spółki). Istotne są także aspekty wyjścia inwestycyjnego (exit) w tym także w aspekcie zapisu instytucji drag along, tag along, opcji itp. oraz ew. wchodzenia nowych inwestorów.
Elementem pomocy prawnej Kancelarii jest także faktyczne doprowadzenie do wejścia inwestycyjnego tj. dopięcie podpisania dokumentów, założenia spółki lub rejestracji podwyższenia kapitału itp.
Następnie zaś wspomagamy samą spółkę w jej bieżącym działaniu. Pomagamy nie tylko w aspekcie korporacyjnym związanym z funkcjonowaniem spółki w sposób zgodny z umową inwestycyjną, ale także w jej bieżącym działaniu (w aspekcie prawa handlowego, prawa umów, podatków, prawa pracy itd.).
Jeżeli szukacie Państwo specjalistów w zakresie projektów, zapraszamy do skorzystania z usług kancelarii Proniewski & Przybyłka. Czekamy na Państwa w biurze w Krakowie przy ul. Konopnickiej 5/4 oraz w naszej filii w Tychach.