
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w związku z niezdolnością pracownika do pracy z powodu choroby

Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby, a staż pracy
Zgodnie z art. 53 § 1 pkt. 1 i 2 Kodeksu pracy istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w związku z niezdolnością pracownika do pracy z powodu choroby. Jest ona jednak uzależniona od długości stażu pracy pracownika u danego pracodawcy oraz długości okresu nieobecności pracownika na skutek choroby. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że do stażu pracy u danego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, gdy zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach przewidzianych w art. 231 KP (czyli w przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę) lub gdy z mocy przepisów szczególnych nowy pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego pracodawcy.
Jeżeli staż pracy był krótszy niż 6 miesięcy, to według art. 53 § 1 pkt. 1 KP rozwiązanie umowy pracy bez wypowiedzenia jest możliwe po dłuższej niż 3 miesiące niezdolności pracownika do pracy z tytułu choroby.
Jeśli zaś staż pracy przekracza 6 miesięcy lub niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, to według art. 53 § 1 pkt. 2 KP rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić dopiero wtedy, gdy nieobecność pracownika spowodowana chorobą jest dłuższa niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące. Okres pobierania zasiłku trwa co do zasady 182 dni, a w przypadku gruźlicy – 270 dni (art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa). Do okresu pobierania zasiłku wlicza się przy tym okres niezdolności do pracy, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie (art. 12 ust. 1 u.ś.p.u.s.) oraz okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (art. 9 ust. 2 u.ś.p.u.s.). Jeżeli pracownik po zakończeniu okresu pobierania zasiłku uzyskał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, to okres jego ochrony przed wypowiedzeniem podlega dalszemu przedłużeniu o 3 miesiące. Jeżeli zaś prawa tego nie uzyskał – można zgodnie z prawem rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Kiedy wypowiedzenie takie nie jest możliwe?
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności (art. 53 § 3 KP). Jednak wedle orzecznictwa sądowego zakaz ten nie ma zastosowania, jeżeli pracownik jest nadal niezdolny do pracy, a jego stawienie się ma na celu jedynie przerwanie biegu okresu uprawniającego pracodawcę do rozwiązania umowy.
Leszek Przybyłka, adwokat Kraków, czerwiec 2016 roku
Polecane artykuły

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.
Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł