
Przekształcenie spółki

Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł
Przekształcenia podmiotowe spółek to jeden z głównych obszarów naszej specjalizacji
Z powodzeniem zrealizowaliśmy już przeszło 100 projektów przekształceń w różnych konfiguracjach. Najczęściej obsługiwane przez nas (zarówno pod kątem prawnym, jak i podatkowym) przekształcenia to: – przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – przekształcenia spółek cywilnych, jawnych i komandytowych w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – przekształcenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w spółki akcyjne
Jak wygląda współpraca?
Nasze wsparcie ma charakter kompleksowy. Współpracę zaczynamy od wstępnych konsultacji, w trakcie których doradzamy klientowi odnośnie korzyści i ryzyk, jakie wiążą się z przekształceniem w daną formę prawną. Pomożemy podjąć bądź zweryfikować decyzję o kierunku przekształcenia. Jeżeli motywacją do przekształcenia są względy podatkowe, przeprowadzimy symulację ilustrującą koszty obciążeń podatkowych w poszczególnych wariantach przekształcenia, bazując na rzeczywistych i prognozowanych wynikach finansowych. Szczegółowo wyjaśniamy także korzyści płynące ze stosowania estońskiego CIT-u.
Gdy już ustalimy kierunek przekształcenia, przygotowujemy szczegółowy harmonogram działania i zakres dokumentów koniecznych do przygotowania i konsultacji. Koordynujemy cały proces współdziałania uczestników procesu, tj.: przekształcanej firmy, księgowego, notariusza, biegłego rewidenta. Wspomagamy doradczo wewnętrzne lub zewnętrzne służby księgowe klienta. Na koniec rejestrujemy przekształconą spółkę i pomagamy w ujawnieniu wpisu w rejestrze beneficjentów rzeczywistych.
Wspomagamy zarówno procesy przekształceń pełnych, tj. realizowanych w trybie Kodeksu spółek handlowych, jak również przekształceń uproszczonych – realizowanych w trybie aportowym.
Najpopularniejsze przekształcenia spółek
W Polsce mamy kilka kluczowych rodzajów spółek, które różnią się w swoich charakterystykach przede wszystkim zasadami funkcjonowania oraz ich zakładania. Pierwsza klasyfikacja spółek rozpoczyna się w momencie podziału ze względu na zastosowane w nich prawo: mamy spółki cywilne (regulowane przez kodeks cywilny) i spółki handlowe (regulowane przez kodeks handlowy). W obszarze tych drugich wyodrębniamy podgrupy spółek osobowych i kapitałowych. Do osobowych należą spółki jawne, partnerskie, komandytowe czy komandytowo-akcyjne, natomiast wśród kapitałowych wyróżniamy spółki z o.o. oraz akcyjne. Co ważne w kwestii przekształceń spółek i co warto pamiętać, to fakt, iż spółka przekształcana zmienia wyłącznie swoją formę prawną, a nie ogólnie pojętą tożsamość, dlatego też wszystkie jej umowy, zezwolenia, ulgi itd. pozostają cały czas w mocy.
Przykłady przekształceń
- Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o.
- Przekształcenie spółki komandytowej w jawną
- Przekształcenie spółki jawnej w komandytową
- Przekształcenie spółki cywilnej w z o.o.
- Przekształcenie spółki jawnej w z o.o.
- Przekształcenie spółki cywilnej w jawną
- Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną


Łączenie spółek
Poza przekształceniami nasza kancelaria zajmuje się również sprawami łączenia spółek. Łączenie spółek zachodzi w obrębie spółek handlowych. Według polskiego prawa można łączyć jedynie osoby prawne, stąd bez przeszkód można przystąpić do łączenia spółek kapitałowych między sobą, a także spółek kapitałowych z osobowymi (w takiej sytuacji jednak spółka osobowa nie może być stroną przejmującą). Proces łączenia nie zachodzi w przypadku spółek cywilnych z racji braku ich osobowości prawnej. Jeśli chcielibyśmy połączyć spółkę cywilną, z jakimkolwiek innym podmiotem, potrzebujemy najpierw dokonać przekształcenia spółki cywilnej np. w jawną.
Połączenie spółek może odbyć się na dwa sposoby:
- łączenie przez inkorporację – w takim przypadku przenosi się majątek jednej spółki na drugą, w zamian otrzymując akcje lub udziały w nowej spółce. Wyróżniamy dwa typy tego łączenia:
- upstream merger – w tym połączeniu majątek spółki przejmowanej przechodzi na spółkę dominującą
- downstream merger – to połączenie jest odwrotne do powyższego: majątek spółki dominującej przejmuje spółka przejmowana.
- łączenie przez fuzję – dwie spółki po połączeniu są nowym podmiotem prawnym i to na niego są przenoszone majątki obu spółek. Co ważne, nowo utworzona spółka musi być spółką kapitałową.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o łączeniu spółek kapitałowych, w tym spółek z o.o., warto skontaktować się bezpośrednio z naszymi specjalistami.
Zaufaj nam
Dzięki ponad 15-letniemu doświadczeniu oraz zespołowi specjalistów skutecznie wspomagaliśmy naszych klientów w kilkunastu tysiącach postępowań sądowych oraz ponad 300 projektach inwestycyjnych w tym w szczególności z obszaru tworzenia i przekształceń podmiotów gospodarczych oraz fuzji i przejęć. Realizujemy stałą obsługę prawną dla kilkudziesięciu przedsiębiorstw z wielu branż w tym branży handlowej, produkcyjnej, usługowej, nieruchomości i budownictwa. Nasz zespół nieustannie rozwija swoje kompetencje, dbając o stałe doskonalenie świadczonych usług.
KLIENTÓW
LAT NA RYNKU
ZAKOŃCZONE SPRAWY SĄDOWE
PROJEKTÓW INWESTYCYJNYCH
Wiele czynników może motywować do zmiany formy prawnej prowadzonej działalności. W naszej praktyce najczęściej spotykamy się z motywacją powodowaną chęcią optymalizacji podatkowej, uniknięcia ryzyka związanego z odpowiedzialnością majątkiem za zobowiązania, chęcią zapewnia sukcesji firmy i związaną z pozyskaniem nowych wspólników/inwestorów. Braliśmy udział w obsłudze przeszło 100 projektów przekształceń spółek w wielu konfiguracjach.
Nasze doświadczenie i kompetencje zawodowe oraz fakt posiadania w zespole osobowym doradcy podatkowego – gwarantują rzetelną pomoc w każdym procesie przekształcenia zarówno tym w małej jak i dużej skali. Jeżeli rozważanie Państwo zmianę formy prowadzonej działalności, przekształcenie swojej firmy w spółkę komandytową, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną lub spółkę akcyjną – to dobry moment, aby skorzystać z naszej kompleksowej pomocy prawnej i podatkowej przy takim projekcie.


FAQ
Przekształcenie spółki - dowiedz się więcej
Wybór formy prawnej prowadzonej działalności to jeden z pierwszych kroków, jakie musi podjąć przedsiębiorca na początku swojej biznesowej drogi. Jest to ważny element, ponieważ będzie rzutował nie nie tylko na kwestie rozliczeniowe, ale również te związane z odpowiedzialnością za rozmaite zobowiązania.
W momencie podjęcia decyzji o założeniu spółki wiele osób stawia przede wszystkim na łatwość jej rejestracji, nie przywiązując aż takiej uwagi do tego, jakie ograniczenia mogą wyniknąć z danej formy prowadzenia firmy. Kiedy do głosu dochodzi racjonalna analiza zysków i strat, niejeden przedsiębiorca marzy o zmianie formy prawnej działalności na taką, która okazuje się być korzystniejsza. W takich sytuacjach warto sprawę oddać w ręce profesjonalistów, którzy na przekształcaniu spółek znają się jak mało kto. Adwokaci z krakowskiej kancelarii Proniewski & Przybyłka chętnie pomogą Państwu przejść taki proces bez stresu i z całą potrzebną dokumentacją.
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. - dowiedz się więcej
W obecnym prawie i spółka komandytowa, i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonują w trybie podwójnego opodatkowania – raz na poziomie spółki (CIT), raz na poziomie wspólników (PIT). Dlatego też przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. nie będzie niosło ze sobą skutków podatkowych z rodzaju zmiany opodatkowania. Przekształcona spółka nadal będzie prowadzić pełną księgowość, jak również składać sprawozdania finansowe w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z ustawą o rachunkowości spółka komandytowa przekształcająca się w spółkę z o.o. będzie zmuszona do zamknięcia ksiąg rachunkowych z datą jednodniowego wyprzedzenia terminu zmiany formy prawnej.
Jakie zatem korzyści może przynieść przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o.? W obliczu ustaleń Polskiego Ładu na taki krok decyduje się wielu przedsiębiorców z uwagi na fakt zamknięcia możliwości dla wspólników spółki komandytowej odliczania składki zdrowotnej od podatku, choćby w niewielkim stopniu. Spółka z o.o. daje z kolei możliwość zminimalizowania odpowiedzialności, jaką wspólnicy biorą na siebie za zobowiązania spółki.
Przekształcenie spółki komandytowej w jawną - dowiedz się więcej
Wraz z pojawieniem się w 2021 roku obowiązku opodatkowania spółek komandytowych CIT-em, wielu przedsiębiorców szukało rozwiązań na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Jedną z możliwości okazało się przekształcanie spółek komandytowych np. w spółki jawne. Trzeba jednak pamiętać, że taka zmiana oprócz korzyści podatkowych, niesie ze sobą też inne konsekwencje. Po zmianie trzeba ujawnić wszystkich wspólników spółki, którzy od tej pory odpowiadają własnym majątkiem za działania spółki.
Przekształcenie spółki jawnej w komandytową - dowiedz się więcej
Odwrotne przekształcenie – ze spółki jawnej w komandytową można przeprowadzić w trybie uproszczonym w momencie, kiedy żaden ze wspólników nie jest wyłączony z prowadzenia spraw spółki. Do tego typu przekształcenia nie ma również potrzeby angażowania biegłego rewidenta, a sprawozdanie finansowe, plan przekształcenia i wycena majątku spółki nie są dokumentami obligatoryjnymi. Dzięki temu procedura przekształcenia przebiega sprawnie i szybko.
To, z czym muszą liczyć się przedsiębiorcy, którzy decydują się na przekształcenie w spółkę komandytową, to zmiany księgowe oraz skutki podatkowe. Spółki komandytowe są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a także jest na nie nałożony podatek dochodowy CIT.
Przekształcenie spółki cywilnej w z o.o. - dowiedz się więcej
Założenie spółki cywilnej jest stosunkowo proste i nie wymaga wielu formalności. W uproszczeniu jest to umowa między wspólnikami, traktująca o osiąganiu zespołowych celów. Wraz z rozwojem działalności, może zwiększać się ponoszone ryzyko, a warto dodać, że w spółce cywilnej przedsiębiorcy odpowiadają osobistym majątkiem za działania firmy. Dlatego też wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przekształcenie spółki jawnej w z o.o. - dowiedz się więcej
Z czasem, wraz z rozwojem ryzyka, przedsiębiorstwo może potrzebować zmiany formy prawnej na jeszcze bardziej “dojrzalszą”. Niewątpliwą korzyścią spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest to, że wspólnicy nie odpowiadają własnym majątkiem za działanie spółki. Dodatkowo jest to forma, która nie wymaga ogromnego kapitału zakładowego. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. muszą liczyć się jednak ze zmianami w księgowaniu. Spółka z o.o. wymaga prowadzenia pełnej księgowości, a także jest obarczona podwójnym podatkiem CIT i PIT. Od prowadzących ten rodzaj spółki wymaga się także przygotowywania regularnych sprawozdań finansowych, składanych w KRS. Adwokaci z naszej kancelarii zapoznają Państwa, jak krok po kroku zrealizować przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.
Przekształcenie spółki cywilnej w jawną
Spółka jawna jest dość prostym typem spółki osobowej. Co ważne w porównaniu ze spółką cywilną, spółka jawna stanowi odrębny byt prawny, podlega rejestracji w KRS i staje się stroną rozmaitych umów. Jak sama nazwa wskazuje – spółka ta odznacza się dużą transparentnością, a w oczach klientów oraz kontrahentów z pewnością cieszy się większym zaufaniem niż spółka cywilna. W spółce jawnej gwarantem realizacji podjętych zobowiązań są solidarnie wszyscy wspólnicy. Różnica tej kwestii w odniesieniu do spółki cywilnej polega na tym, że to w gestii wierzyciela leży udowodnienie, że próbował wcześniej ściągnąć wierzytelności z majątku spółki, ale nie osiągnąwszy rezultatu, był zmuszony pociągnąć do odpowiedzialności właścicieli spółki.
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną - dowiedz się więcej
Taka zmiana może przynieść wiele korzyści dla właścicieli spółki. Pierwszy ważny element to zwiększenie kapitału przy pomocy emisji akcji. Dzięki tej zalecie spółka może z większą rezerwą finansować własne inwestycje. Zmiana jest też odczuwalna w zarządzaniu spółką komandytowo-akcyjną – jej akcje mogą być sprzedawane na giełdzie, a udziały dużo łatwiej są przenoszone. Również ochrona przed odpowiedzialnością działa nieco inaczej: w spółce komandytowo-akcyjnej akcjonariusze nie odpowiadają za długi spółki do wysokości włożonego wkładu, w spółkach komandytowych wszyscy partnerzy osobiście odpowiadają za wypłacalność spółki. Wielu przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie spółki na komandytowo-akcyjną ze względu na skuteczniejsze przyciągnięcie uwagi inwestorów, chętniej wydających pieniądze na spółki, które można odnaleźć na giełdzie.
Inne typy przekształceń spółek
Przekształcenia spółek nie zachodzą jednak wyłącznie na obszarze spółek. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą również mogą mieć potrzebę zmiany formy prawnej swojej firmy. Sytuacja może się też odwrócić. Zdarza się i tak, że przedsiębiorca chce zakończyć funkcjonowanie spółki i przejść na działalność jednoosobową. Nasza kancelaria zajmuje się także innymi przekształceniami, wśród których warto wymienić:
- przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę jawną
- przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną
- przekształcenie spółki osobowej w kapitałową
- przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytowo akcyjną
- przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną
- przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną
- przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną
- przekształcenie spółki jawnej w jednoosobową działalność gospodarczą
- przekształcenie spółki cywilnej w jednoosobową działalność gospodarczą
- przekształcenie spółki kapitałowej w osobową
- przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową
- przekształcenie spółki z o.o. w spółkę jawną
- przekształcenie spółki komandytowej w jednoosobową działalność
Jeżeli zatem poszukują Państwo informacji na temat tego, jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę cywilną, jak wygląda krok po kroku proces przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z o.o. oraz spółki z o.o. w spółkę komandytową, czy opłacalne będzie przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę z o.o. – i wiele innych podobnych zagadnień, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. W każdym z tych przypadków mogą Państwo uzyskać fachową pomoc i doradztwo, dzięki któremu sam proces przekształcenia będzie znacznie prostszy i przejrzysty.
Czy zaangażowanie biegłego rewidenta jest konieczne?
Zaangażowanie biegłego rewidenta jest konieczne tylko w przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w przypadku przekształcenia w spółkę akcyjną.
Czy po przekształceniu podmiot zachowa dotychczasowy numer NIP?
Przy pełnym przekształceniu w trybie Kodeksu spółek handlowych występuje tzw. efekt sukcesji generalnej, co oznacza m.in., iż nowy podmiot zachowuje numer NIP i REGON poprzedniego podmiotu. Wyjątkiem od powyższej reguły jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W tym przypadku, pomimo iż efekt sukcesji generalnej występuje, przekształcona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymuje nowy numer NIP i REGON.
Czym jest sukcesja generalna?
Przy przekształceniu spółki lub jednoosobowej działalności gospodarczej występuje tzw. efekt sukcesji generalnej. Oznacza to, iż przekształcona spółka wstępuje z mocy prawa we wszelkie prawa i obowiązki dotychczasowego podmiotu przekształcanego. Co do zasady nie ma wówczas wymogu aneksów, cesji itd. Od efektu sukcesji generalnej występują jednak pewne wyjątki, co sprawia, że na etapie poprzedzającym przekształcenie weryfikujemy, czy nie wystąpi potrzeba realizacji jakichś specyficznych postępowań, zmierzających na przykład do przeniesienia decyzji administracyjnych.
Czy przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest korzystne?
Bez wątpienia przekształcenie w sp. z o.o. ma swoje zalety. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy:
- brak odpowiadania prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki
- możliwość skorzystania z korzystniejszych zasad opodatkowania przychodów, aniżeli w przypadku
jednoosobowej działalności gospodarczej - trwałość podmiotu oraz lepsze zabezpieczenie na wypadek śmierci
- łatwiejsze zasady realizowania inwestycji we współdziałaniu z innymi osobami oraz pozyskiwania
kapitału od inwestorów prywatnych - łatwiejsza opcja sprzedaży firmy
- oddzielenie majątku prywatnego od firmowego
- elastyczność w zarządzaniu
Kto odpowiada za zobowiązania po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Analizując odpowiedzialność za zobowiązania w przypadku przekształcenia w sp. z o.o. należy rozróżnić zobowiązania stare (te powstałe przed przekształceniem) od nowych (tych powstałych już po przekształceniu). Za „stare” zobowiązania przekształcona sp. z o.o. odpowiada solidarnie z podmiotem przekształconym przez okres 3 lat od dnia przekształcenia. Za „nowe” zobowiązania odpowiada już tylko przekształcona sp. z o.o.
Ile czasu trwa proces przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Proces przekształcenia będzie dłuższy w przypadkach wymagających zaangażowania biegłego rewidenta (przekształcenie z JDG oraz przekształcenie w S.A.). Zaangażowanie biegłego rewidenta wydłuży proces od 1 do 2 miesięcy (przy założeniu, że jest on uprzednio zaangażowany w cały proces). Proces przekształcenia, bez uwzględnienia elementów realizowanych przy udziale biegłego rewidenta, potrwa od kilku tygodni do 3-4 miesięcy, a jego długość zależy w szczególności od skali działalności podmiotu oraz długości fazy przygotowawczej procesu. Z reguły po wstępnej konsultacji prawnej dotyczącej przekształcenia jesteśmy w stanie dokładniej oszacować czas konieczny do przeprowadzenia wszelkich działań organizacyjnych i formalnych.
Jakie spółki nie mogą się łączyć?
Oprócz spółek cywilnych, nie możemy łączyć spółek, które są w stanie upadłości, a także tych, które rozpoczęły proces likwidacyjnego podziału majątku.
Czy warto przekształcać lub łączyć spółki?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, bo tylko tak można zmaksymalizować korzyści wynikające z przekształceń spółek. Jak widać, wszystkie spółki mają zarówno zalety, jak i wady. Analiza wszystkich zmiennych w odniesieniu do sytuacji konkretnego przedsiębiorstwa pomoże w podjęciu decyzji dotyczącej tego, czy i jakie zmiany dobrze byłoby wdrożyć w Państwa firmie.
Koszt przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Końcowa suma kosztów zależy przede wszystkim od skali prowadzonej działalności oraz od przyjętych
parametrów przekształcenia (np. od wysokości kapitału zakładowego nowego podmiotu).
Wynagrodzenie naszej Kancelarii wynosi orientacyjnie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Ponadto należy uwzględnić następujące koszty:
- biegły rewident – od 10.000 złotych w górę
- notariusz – koszt zależy od wysokości kapitału zakładowego nowego podmiotu (dla przykładu dla kapitału zakładowego rzędu 50.000 złotych orientacyjny koszt wyniesie ok. 1.500 złotych)
- księgowy – służby księgowe muszą wykonać sprawozdanie finansowe, co, w zależności od
uzgodnień z biurem księgowym, może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowego kosztu - opłaty sądowe – główna opłata to 600 złotych, uiszczana z tytułu wpisu spółki przekształcanej do rejestru, ponadto jeżeli wymagane będzie wcześniejsze powołanie biegłego rewidenta (przy przekształceniu w spółkę akcyjną lub przy przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej)
wystąpi dodatkowa opłata w wysokości 300 złotych za wyznaczenie biegłego.
Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł