Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie aportu przedsiębiorstwa – Założenie sp. z o.o. przez Internet - PPSC Adwokat Kraków Proniewski, Przybyłka

tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

piotr

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie aportu przedsiębiorstwa – Założenie sp. z o.o. przez Internet

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest co najmniej na trzy sposoby/tryby. Jednym z tych sposobów jest przekształcenie poprzez dokonanie aportu przedsiębiorstwa do zakładanej sp. z o.o.

Realizując tego typu projekty często spotykam się z pytaniem o możliwość  skorzystania z dobrodziejstwa możliwości założenia sp. z o.o. przez Internet.

Jak zatem przebiega procedura zakładania spółki z o.o. przez Internet?

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet (czyli w trybie potocznie zwanym S24) nie ma możliwości umówienia się (przez wspólników) o wniesienie do tej spółki wkładu niepieniężnego czyli np. przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Co do zasady nie ma zatem możliwości skorzystania przy tym trybie przekształcenia z opcji spółki internetowej. Można – a czasem jest to bardzo pomocne – pośrednio skorzystać z tej opcji. Jest to uzasadnione zwłaszcza wówczas, gdy przedsiębiorcy zależy na jak najszybszej realizacji przekształcenia. Wtedy warto rozważyć następującą procedur.

Przekształcenie JDG w sp. z o.o. w kilku krokach

Krok pierwszy to założenie sp. z o.o. przez Internet ze zwykłym wkładem pieniężnym np. na minimalnym poziomie 5 tys. zł.

Krok drugi to podwyższenie kapitału zakładowego już założonej i istniejącej spółki (internetowej) i wniesienie do tej spółki  aportu tj. wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Tych czynności należy dokonać już w formie aktu notarialnego.

Należy przy tym pamiętać, iż spółka zakładana w drodze internetowej oparta jest na umowie która bazuje na bardzo ograniczonym wzorcu. Umowa Spółki to bardzo istotny dokument regulujący prawa i obowiązki wspólników; warto zadbać o to by jej treść odzwierciedlała pełne potrzeby i uzgodnienia wspólników i by zabezpieczała ich interesy (np. w aspekcie prawa pierwokupu lub pierwszeństwa nabycia udziałów, prawa wstąpienia do spółki współmałżonka czy spadkobierców itp.). Dlatego osobiście zawsze rekomenduję klientom dokonanie całościowej zmiany umowy spółki zakładanej przez Internet.

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, październik 2016 roku

startup-photos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.