Edukacja i media, Firmy handlowe i usługowe, IT, e-commerce

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie aportu przedsiębiorstwa – Założenie sp. z o.o. przez Internet

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest co najmniej na trzy sposoby/tryby. Jednym z tych sposobów jest przekształcenie poprzez dokonanie aportu przedsiębiorstwa do zakładanej sp. z o.o.

Realizując tego typu projekty często spotykam się z pytaniem o możliwość  skorzystania z dobrodziejstwa możliwości założenia sp. z o.o. przez Internet.

Jak zatem przebiega procedura zakładania spółki z o.o. przez Internet?

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet (czyli w trybie potocznie zwanym S24) nie ma możliwości umówienia się (przez wspólników) o wniesienie do tej spółki wkładu niepieniężnego czyli np. przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

 

Co do zasady nie ma zatem możliwości skorzystania przy tym trybie przekształcenia z opcji spółki internetowej. Można – a czasem jest to bardzo pomocne – pośrednio skorzystać z tej opcji. Jest to uzasadnione zwłaszcza wówczas, gdy przedsiębiorcy zależy na jak najszybszej realizacji przekształcenia. Wtedy warto rozważyć następującą procedur.

Przekształcenie JDG w sp. z o.o. w kilku krokach

 

Krok pierwszy to założenie sp. z o.o. przez Internet ze zwykłym wkładem pieniężnym np. na minimalnym poziomie 5 tys. zł.

 

Krok drugi to podwyższenie kapitału zakładowego już założonej i istniejącej spółki (internetowej) i wniesienie do tej spółki  aportu tj. wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Tych czynności należy dokonać już w formie aktu notarialnego.

 

Należy przy tym pamiętać, iż spółka zakładana w drodze internetowej oparta jest na umowie która bazuje na bardzo ograniczonym wzorcu. Umowa Spółki to bardzo istotny dokument regulujący prawa i obowiązki wspólników; warto zadbać o to by jej treść odzwierciedlała pełne potrzeby i uzgodnienia wspólników i by zabezpieczała ich interesy (np. w aspekcie prawa pierwokupu lub pierwszeństwa nabycia udziałów, prawa wstąpienia do spółki współmałżonka czy spadkobierców itp.). Dlatego osobiście zawsze rekomenduję klientom dokonanie całościowej zmiany umowy spółki zakładanej przez Internet.

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, październik 2016 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.