Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie aportu przedsiębiorstwa – solidarna odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorstwa - PPSC Adwokat Kraków Proniewski, Przybyłka

tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

piotr

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie aportu przedsiębiorstwa – solidarna odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorstwa

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest co najmniej na trzy sposoby/tryby. Jednym z tych sposobów jest przekształcenie poprzez dokonanie aportu przedsiębiorstwa do zakładanej sp. z o.o.

Motywem dla przedsiębiorców do zmiany formy prawnej np. na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (lub spółkę komandytową z udziałem sp.o.o. jako komplementariusza) jest zazwyczaj m.in. chęć oddzielenia ryzyka prowadzonej działalności gospodarczej od majątku prywatnego lub firmowego.

O czym należy pamiętać zanim zdecydujemy się na przekształcenie JDG w sp. z o.o.?

Należy jednak pamiętać że przekształcenie JDG w sp. z o.o. (w tym w trybie aportu przedsiębiorstwa) nie sposobem na ucieczkę od ew. długów lub zobowiązań. Jest to zatem rozwiązanie dobre niejako na przyszłość, natomiast nie spowoduje ono uwolnienia jednoosobowego przedsiębiorczy od ew. długów swojej firmy.

Zgodnie bowiem z art.55(4) kodeksu cywilnego nabywca przedsiębiorstwa – w tym wypadku spółka do której wnoszone jest aportem przedsiębiorstwo – odpowiada solidarnie ze zbywcą (czyli dotychczasowym jednoosobwym przedsiębiorcom, a obecnie wspólnikiem spółki) za zobowiązania przedsiębiorstwa będącego aportem. Co to oznacza w praktyce. Otóż jeżeli przedsiębiorstwo miało np. zaciągnięty kredyt obrotowy to od dnia wniesienia przedsiębiorstwa do spółki bank może o spłatę kredytu wystąpić zarówno do przedsiębiorcy (obecnego wspólnika) jak i samej spółki.

Wyjątkiem od zasady odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania przedsiębiorstwa jest sytuacja w której nabywca nie wiedział o istnieniu długów pomimo dochowania należytej staranności. Zatem w sytuacji w której aport przedsiębiorstwa jest dokonywany nie jako do ‘swojej’ spółki – sytuacja taka wystąpi wyjątkowo rzadko.

W umowach dotyczących wniesienia aportu do spółki (przeniesienie własności przedsiębiorstwa w wyniku objęcia udziałów) warto uregulować ew. konsekwencje wynikające z możliwej spłaty długu  przez spółkę. Dłużnicy solidarni (w tym wypadku wspólnik i spółka) mogą bowiem uregulować wiążące ich wewnętrznie zasady odpowiedzialności za długi.

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, grudzień 2016 roku

economy-1792514_1920

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.