
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie aportu przedsiębiorstwa – co dalej z JDG ?

Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest co najmniej na trzy sposoby/tryby. Jednym z tych sposobów jest przekształcenie poprzez dokonanie aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa do zakładanej sp. z o.o.
Definicja aportu
Mianem aportu określa się wkład niepieniężny jaki wspólnik wnosi do spółki. Przedmiotem tego aportu może być m.in. przedsiębiorstwo które zdefiniowane jest w art.55(1) kodeksu cywilnego lub zorganizowana część tego przedsiębiorstwa.
W praktyce często spotykam się z pytaniem co dzieje się z jednoosobową firmą po dokonaniu aportu.
Czy przestaje ona istnieć ? Czy można nadal prowadzić JDG ?
Otóż po dokonaniu aportu przedsiębiorca, który go dokonał (będący już teraz także wspólnikiem w sp. z o.o.) nadal pozostaje osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Po dokonaniu aportu do jego decyzji pozostaje to czy wykreśli się z CEDiG czy dokona zawieszenia tej działalności czy też będzie jednoosobową działalność gospodarczą kontynuował ale już w ramach nowego profilu działalności (lub tożsamego ale z wykorzystaniem innej bazy/substancji/infrastruktury/składników – bowiem dotychczasowy przedmiot swojej działalności wniósł do spółki z o.o.o).
W przypadku, w którym aportowana jest jednie zorganizowana część przedsiębiorstwa (a zatem jakaś jego część nadal pozostaje w JDG) jest zaś rzeczą oczywistą iż co do zasady w tej pozostałej części działalność może być nadal kontynuowana.
Piotr Proniewski, adwokat Kraków, październik 2016 roku
Polecane artykuły

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.
Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł