Edukacja i media, Firmy handlowe i usługowe,

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie aportu przedsiębiorstwa – co dalej z JDG ?

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest co najmniej na trzy sposoby/tryby. Jednym z tych sposobów jest przekształcenie poprzez dokonanie aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa do zakładanej sp. z o.o.

Definicja aportu

Mianem aportu określa się wkład niepieniężny jaki wspólnik wnosi do spółki. Przedmiotem tego aportu może być m.in. przedsiębiorstwo które zdefiniowane jest w art.55(1) kodeksu cywilnego lub zorganizowana część tego przedsiębiorstwa.

 

W praktyce często spotykam się z pytaniem co dzieje się z jednoosobową firmą po dokonaniu aportu.

Czy przestaje ona istnieć ? Czy można nadal prowadzić JDG ?

 

Otóż po dokonaniu aportu przedsiębiorca, który go dokonał (będący już teraz także wspólnikiem w sp. z o.o.) nadal pozostaje osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Po dokonaniu aportu do jego decyzji pozostaje to czy wykreśli się z CEDiG czy dokona zawieszenia tej działalności czy też będzie jednoosobową działalność gospodarczą kontynuował ale już w ramach nowego profilu działalności (lub tożsamego ale z wykorzystaniem innej bazy/substancji/infrastruktury/składników – bowiem dotychczasowy przedmiot swojej działalności wniósł do spółki z o.o.o).

 

W przypadku, w którym aportowana jest jednie zorganizowana część przedsiębiorstwa (a zatem jakaś jego część nadal pozostaje w JDG) jest zaś rzeczą oczywistą iż co do zasady w tej pozostałej części działalność może być nadal kontynuowana.

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, październik 2016 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.