Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Pomoc prawna
Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Pomoc Kancelarii w przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Przekształcenia podmiotowe spółek to jeden z głównych obszarów naszej specjalizacji

 

Przekształcenia podmiotowe to jeden z głównych obszarów naszej specjalizacji. Z powodzeniem zrealizowaliśmy już przeszło 100 projektów przekształceń w różnych konfiguracjach. Jeden z najczęściej obsługiwanych przez nas przypadków to przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Dzięki bogatemu doświadczeniu we wspieraniu tego rodzaju przekształceń, możemy zapewnić wsparcie zarówno w zakresie istotnych kwestii prawnych oraz podatkowych, jak i kwestiach organizacyjnych, pozwalających na sprawne przeprowadzenie całego procesu.

 

 

Rozpoczęcie współpracy z PPSC

 

Nasze wsparcie ma charakter kompleksowy. Współpracę zaczynamy od wstępnych konsultacji, w trakcie których doradzamy klientowi odnośnie korzyści i ryzyk, jakie wiążą się z przekształceniem w daną formę prawną. Pomożemy podjąć bądź zweryfikować decyzję o kierunku przekształcenia. Jeżeli motywacją do przekształcenia są względy podatkowe, przeprowadzimy symulację obrazującą koszty obciążeń podatkowych w poszczególnych wariantach przekształcenia, bazując na rzeczywistych i prognozowanych wynikach finansowych. Szczegółowo wyjaśnimy także korzyści płynące ze stosowania estońskiego CIT-u. Po ustaleniu kierunku przekształcenia przygotowujemy szczegółowy harmonogram działania oraz ustalamy zakres potrzebnych dokumentów. Koordynujemy proces współdziałania uczestników procesu przekształcenia, tj.: przekształcanej firmy, księgowego, notariusza oraz biegłego rewidenta. Wspomagamy doradczo wewnętrzne lub zewnętrzne służby księgowe klienta. Na koniec rejestrujemy przekształconą spółkę i pomagamy w ujawnieniu wpisu w rejestrze beneficjentów rzeczywistych.

 

Wspomagamy zarówno proces przekształceń pełnych, tj. realizowanych w trybie Kodeksu spółek handlowych, jak również przekształceń uproszczonych, w trybie aportowym.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najchętniej przez Polaków wybierana forma prowadzenia własnego biznesu. Jej rejestracja jest bezkosztowa, a towarzyszące temu procesowi formalności ograniczone są do minimum. Forma ta nie jest jednak pozbawiona mankamentów, które stają się coraz bardziej widoczne wraz z rozwojem działalności. Przede wszystkim przedsiębiorca odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem. W praktyce oznacza to, że jeden błąd czy gwałtowna zmiana trendów rynkowych może oznaczać utratę całego, życiowego dorobku. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Część osób przed zmianą formy prowadzenia działalności powstrzymuje wizja czasochłonnych formalności i machiny biurokratycznej. Z pomocą naszej kancelarii przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. przebiegnie sprawnie i bez zbędnej zwłoki. Nasi adwokaci pomogą przygotować Państwu niezbędną dokumentację (m.in. umowę spółki, plan przekształcenia) oraz kroku po kroku przeprowadzą przez cały proces restrukturyzacyjny. Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. jest szczególnie rekomendowane firmom o ugruntowanej pozycji rynkowej i dużej ilości zobowiązań. Alternatywne rozwiązanie, dla firm o krótkim stażu i prostej strukturze, stanowi założenie nowej spółki od podstaw, a następnie rozwiązanie działalności gospodarczej lub wniesienie aportem przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności gospodarczej do spółki z o.o. Również w tym zakresie mogą Państwo liczyć na kompleksową pomoc z naszej strony. Posiadamy bogate doświadczenie w sporządzaniu i analizie umów i statutów spółek, a także dokumentów wewnętrznych spółek.

przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę
przekształcenie działalności

Korzyści płynące z przekształceń

Przedsiębiorca, który nosi się z zamiarem przekształcenia działalności gospodarczej poza wspomnianą już spółką z o.o., ma do wyboru spółkę cywilną lub osobową (np. komandytową). W tym przypadku również mamy do czynienia z kilkoma alternatywnymi sposobami przekształceń np. z opcją aportu do spółki lub sprzedaży działalności na rzecz istniejącej już spółki. Z pomocą naszych prawników wybierzecie Państwo optymalną dla siebie ścieżkę działania.

 

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o., cywilną bądź komandytową niesie za sobą szereg korzyści. Do kluczowych należą:

  • ograniczenie odpowiedzialności przedsiębiorcy za zobowiązania firmy,
  • sukcesja praw i obowiązków (np. w zakresie zezwoleń, koncesji, ulg),
  • umocnienie pozycji i zwiększenie prestiżu firmy w oczach potencjalnych kontrahentów.
  • zwiększenie bezpieczeństwa przetrwania firmy w obliczu śmierci przedsiębiorcy

Zaufaj nam

Dzięki ponad 15-letniemu doświadczeniu oraz zespołowi specjalistów skutecznie wspomagaliśmy naszych klientów w kilkunastu tysiącach postępowań sądowych oraz ponad 300 projektach inwestycyjnych w tym w szczególności z obszaru tworzenia i przekształceń podmiotów gospodarczych oraz fuzji i przejęć. Realizujemy stałą obsługę prawną dla kilkudziesięciu przedsiębiorstw z wielu branż w tym branży handlowej, produkcyjnej, usługowej, nieruchomości i budownictwa. Nasz zespół nieustannie rozwija swoje kompetencje, dbając o stałe doskonalenie świadczonych usług.

1120
KLIENTÓW
16
LAT NA RYNKU
11231
ZAKOŃCZONE SPRAWY SĄDOWE
311
PROJEKTÓW INWESTYCYJNYCH

FAQ

Czym jest nieformalne przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. o.o., tzw. przekształcenie „aportowe”?

+
-

Z prawnego punktu widzenia o przekształceniu mówimy wówczas, gdy jest ono realizowane na zasadach określonych w Kodeksie spółek handlowych, czyli w sposób skutkujący tzw. sukcesją generalną, polegającą na automatycznym wstąpieniu spółki przekształconej w prawa i obowiązki przekształconej JDG, zarówno w aspekcie cywilnym, podatkowym, jak i administracyjnym. W praktyce spotyka się także nieformalne „przekształcenia” odbywające się w tzw. trybie aportowym. Mowa tu o sytuacji, w której najpierw dochodzi do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a następnie do tej spółki wnosi się aport (wkład niepieniężny) w postaci przedsiębiorstwa. Czasami w miejsce aportu realizowany jest tzw. asset deal, czyli sukcesywne i systematyczne przenoszenie aktywów z JDG do sp. z o.o.

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza może być przekształcona w spółkę komandytową?

+
-

Nie, nie ma takiej możliwości. Jednoosobowa działalność gospodarcza może być przekształcona wyłącznie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Istnieje natomiast możliwość przekształcenia skokowego, tj. najpierw przekształcenia JDG w sp. z o.o., a następnie przekształcenie sp. z o.o. w spółkę komandytową.

Czy przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest korzystne podatkowo?

+
-

Odpowiedź na to pytanie za każdym razem musi zostać poprzedzona indywidualną analizą. W naszej Kancelarii proces podejmowania decyzji w zakresie kierunku przekształcenia zawsze poprzedzamy przygotowaniem symulacji finansowej, która ilustruje potencjalne skutki podatkowe danego wariantu przekształcenia. Dopiero po zrealizowaniu takiej analizy dysponujemy wiedzą w zakresie zmiany wysokości obciążeń podatkowych po potencjalnym przekształceniu JDG w sp. z o.o. Przy przygotowywaniu takiej symulacji należy uwzględnić wiele zmiennych, w tym m.in. możliwość korzystania z rozwiązań tzw. estońskiego CIT-u. Konsultacje w zakresie decyzji o przekształceniu i kierunku przekształcenia zawsze realizujemy z udziałem doradcy podatkowego.

Jaki powinien być kapitał zakładowy spółki przekształconej z jednoosobowej działalności gospodarczej?

+
-

Minimalna wysokość kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5.000 złotych. Przepisy nie przewidują górnej granicy. W praktyce jednak górną granicę kapitału wyznacza zazwyczaj wartość bilansowa przekształconego przedsiębiorstwa, ustalana na podstawie sprawozdania finansowego sporządzanego obligatoryjnie do celów przekształcenia. Jeżeli kapitał zakładowy mieści się w granicach wartości bilansowej, to wówczas nie ma potrzeby jego opłacania, bowiem jest on pokrywany wartością przedsiębiorstwa. Natomiast jeżeli kapitał miałby być wyższy, to wymaga on opłacenia przed rejestracją spółki.

Jaka jest wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę?

+
-

PCC płacone jest od wartości ustalanego w umowie spółki kapitału zakładowego. Wysokość PCC to 0,5% wartości tego kapitału.