Edukacja i media, Firmy handlowe i usługowe,

Prawo akcjonariusza do zapoznania się ze sprawozdaniem finansowym

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Zbliża się okres połowy roku, to tradycyjnie czas, w którym spora część spółek kapitałowych w tym Spółek Akcyjnych przygotowuje się do odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, na którym dojdzie m.in. do zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych.

Obowiązek udostępnienia odpisu sprawozdania oraz opinii biegłego rewidenta

 

Członkowie zarządów Spółek powinni pamiętać, iż zwołanie walnego zgromadzenia nie jest ich jedynym obowiązkiem formalnym związanym z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego. Zgodnie bowiem z art. 395§4 kodeksu spółek handlowych (ksh) oraz art. 68 ustawy o rachunkowości, na 15 dni przed odbyciem walnego zgromadzenia należy na żądanie akcjonariuszy udostępnić zainteresowanym odpisy sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej oraz opinii biegłego rewidenta. Obowiązek udostępnienia w/w dokumentów bynajmniej nie oznacza obowiązku doręczania wszystkim akcjonariuszom kopii tych dokumentów. Danie zadość temu obowiązkowi może polegać np. na wyznaczeniu w siedzibie spółki odpowiedniego miejsca w którym zainteresowany będzie mógł skorzystać ze swojego prawa do uzyskania informacji o spółce w w/w zakresie.

 

W/w regulacja prawna nie jest jedyną, w której akcjonariusz może zasięgnąć informacji o spółce. Co prawda w spółce akcyjnej nie ma wzór spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wyselekcjonowanego katalogu uprawnień informacyjno-kontrolnych, jednakże istnieją słabsze mechanizmy statuujące uprawnienia akcjonariuszy do zasięgania informacji w w/w zakresie. Obok w/w obowiązku udostępnienia sprawozdania finansowego należy wskazać na: (i) dostęp do informacji o powstaniu i ustaniu stosunku dominacji wobec spółki (art.5 §2 ksh, §6 ust.4 – zapytanie koncernowe), (ii) prawo żądania informacji o spółce na walnym zgromadzeniu (art.428 ksh) czy (iii) dostęp do informacji zawartych w liście uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu (art.407 §1 zd.3 ksh).

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, czerwiec 2016 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.