Inne

Porozumienia rodzicielskie – czym są i jak je prawidłowo sporządzić?

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Czym jest porozumienie rodzicielskie?

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, często nazywane porozumieniem rodzicielskim bądź rodzicielskim planem wychowawczym, stanowi polubowne i alternatywne rozwiązanie w stosunku do orzeczenia sądowego, w którym Sąd rozstrzyga kwestie władzy rodzicielskiej, a także kontaktów z dzieckiem.

 

Zgodnie bowiem z art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

 

Jeżeli więc małżonkowie są w stanie wspólnie uzgodnić to, jak będą wykonywać władzę rodzicielską, a także kontakty z dzieckiem, mogą sporządzić takie porozumienie. Wówczas, nie tylko skrócą postępowanie rozwodowe (które często przedłużane jest właśnie ze względu na nadmierne kłótnie o dziecko), będą mogli realizować swoje prawa w sposób przez siebie wybrany, a przede wszystkim sprawią, że ich rozwód będzie mniej bolesnym doświadczeniem dla małoletniego dziecka.

 

Poniżej przedstawiamy główne założenia takiego porozumienia, które należy wziąć pod uwagę przy jego sporządzaniu. Pamiętać jednak należy, że nie ma jednolitego wzoru w tym zakresie, a każdy dokument może się różnić w zależności od okoliczności danej sprawy.

 

Forma porozumienia

 

Forma porozumienia może być dowolna, jednakże dla celów dowodowych najlepiej byłoby skorzystać z formy pisemnej (jako pismo procesowe), bądź z formy ustnej (przedstawiając swoje stanowiska do protokołu na rozprawie). Możliwe jest także sporządzenie takiego porozumienia podczas postępowania mediacyjnego – wówczas porozumienie będzie spisane na specjalnym kwestionariuszu, który musi być podpisany przez obojga rodziców.

 

Treść porozumienia

 

W porozumieniu należy obowiązkowo określić:

– miejsce pobytu dziecka, tj. gdzie będzie przebywać „na stałe”

– sposób wykonywania władzy rodzicielskiej – czy rodzicie zamierzają wspólnie ją wykonywać – jeśli tak, należy szczegółowo wskazać na to, jak będą się opiekować dzieckiem, a także w miarę możliwości – jakie decyzje związane z dzieckiem pragną podejmować – np. związane z wyborem szkoły czy też sposobem leczenia

– kontakty z dzieckiem – jak będą przebiegać – należy przy tym uwzględnić to, czy jest to rok szkolny, czy są to wakacje, ferie, święta itd.

 

Najważniejsze jest jednak to, aby wszelkie ustalenia przedstawione w porozumieniu były możliwe do zastosowania w praktyce. Nie może być też to wybieg tylko i wyłącznie w celu skrócenia postępowania sądowego. Należy bowiem pamiętać, że porozumienie to służyć ma przede wszystkim małoletniemu dziecku.

 

Sąd zaakceptuje sporządzone porozumienie, jeżeli:

– będzie to zgodne z dobrem dziecka,

– zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że małżonkowie będą współdziałać w sprawach dziecka.

 

Leszek Przybyłka, adwokat Kraków, maj 2016 roku.

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.