Spółki i prawo korporacyjne

Odpowiedzialność nabywcy ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej

Umowa spółki jawnej może przewidywać uprawienie do zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika (szerzej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule „Czy zawsze można zbyć prawa udziałowe w spółce jawnej”.

 

Zarówno dla występującego, jak i wstępującego wspólnika, bardzo istotne jest w takim przypadku ustalenie, w jakim zakresie ponoszą oni odpowiedzialność za wcześniej powstałe (tj. przed datą zbycia praw udziałowych) zobowiązania dotychczasowego wspólnika.

 

Odpowiedzialność solidarna zbywcy i nabywcy

Kwestię tę reguluje art. 10. § 3 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), zgodnie z którym „w przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki”. Jak wynika z powyższego, nabywca praw udziałowych ponosi odpowiedzialność solidarną ze zbywcą, co oznacza, iż wierzyciel może dochodzić zaspokojenia według własnego wyboru zarówno od obu wspólników, jak i od dotychczasowego albo nowego wspólnika.

Zobowiązania wewnątrzspółkowe – czyli jakie?

Wynikające z w.w przepisu k.s.h. zobowiązania występującego wspólnika, związane z uczestnictwem w spółce osobowej, obejmują takie zobowiązania, jak zobowiązanie z tytułu wkładu, pokrycia strat, świadczeń na rzecz spółki niebędących wkładem, a także inne zobowiązania powstałe na skutek niewykonywania przez wspólnika występującego jego obowiązków. W każdym przypadku muszą to być jednak zobowiązania wobec spółki, a nie wobec innych podmiotów: tym samym odpowiedzialnością tą nie są objęte należności występującego wspólnika z tytułu podatku dochodowego – w tym zakresie wstępujący wspólnik nie ponosi odpowiedzialności ze zbywcą.

Odpowiedzialność subsydiarna za długi spółki

 

Drugą kategorią zobowiązań, za które wspólnik wstępujący i występujący ponoszą odpowiedzialność solidarną, są zobowiązania spółki wobec osób trzecich. Należy jednak pamiętać, iż w tym zakresie odpowiedzialność wspólników spółki jawnej ma charakter subsydiarny, co oznacza, iż egzekucja z majątku wspólnika może być prowadzona dopiero w takim przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (art. 31. § 1 k.s.h.).

 

Z punktu widzenia wierzyciela Spółki zbycie udziału wzmacnia prawdopodobieństwo zaspokojenia, pojawia się bowiem nowy podmiot, względem którego możliwe jest egzekwowanie należności.

 

Justyna Olech, aplikantka adwokacka Kraków, czerwiec 2017 r.

 

 

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.