Spółki i prawo korporacyjne, Startupy i projekty inwestycyjne

Obowiązek wniesienia agio przed zarejestrowaniem spółki

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Czym jest agio?

Przepisy kodeksu spółek handlowych (ksh) dopuszczają obejmowanie udziałów (w nowo zakładanej spółce lub przy podwyższeniu kapitału zakładowego istniejącej spółki) po ich wartości nominalnej lub po wartości wyższej. W przypadku obejmowania udziałów po wartości wyższej niż ich wartość nominalna powstała różnica stanowi tak zwane agio. Kwotę agio przelewa się na kapitał zapasowy spółki.

Czy istnieje obowiązek uiszczenia podatku od kwoty agio?

Agio stanowi często środek do celu w postaci dofinansowania spółki. Jest to mechanizm o tyle atrakcyjny, iż podatek od czynności cywilnoprawnych (pcc) uiszcza się jedynie od tej części podwyższanego/obejmowanego kapitału, który przeznaczany jest na poczet kapitału zakładowego. Tym samym nie ma obowiązku uiszczenia podatku od kwoty agio.

 

Agio spotyka się często także wówczas, gdy wspólnicy dążą do dostosowania struktury kapitałowej spółki do oczekiwanych celów gospodarczych lub w sytuacji, w której jeden ze wspólników wnosi do spółki istotnej wartości aport (wkład niepieniężny) zaś nie ma woli pozostałych wspólników do wniesienia proporcjonalnej wartości wkładów finansowych.

O czym należy pamiętać przed zarejestrowaniem spółki?

 

Należy jednak pamiętać, iż przed zarejestrowaniem spółki (przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego) wspólnik winien wnieść wpłaty na poczet obejmowanych udziałów zarówno w części równej wartości nominalnej udziałów jak i w zakresie agio.  Brak wniesienia wpłaty na agio uniemożliwia rejestrację spółki/podwyższonego kapitału zakładowego.

 

W przypadku, w którym mimo braku pokrycia agio dojdzie do rejestracji spółki/podwyższenia kapitału zakładowego – może to wywołać negatywne konsekwencje.

 

W szczególności należy mieć na uwadze iż Sąd Apelacyjny w Białymstoku w Wyroku z dnia 23 kwietnia 2014 r. w sprawie do sygn. akt I ACa 26/14 wysnuł tezę, iż w takim przypadku spółce nie przysługuje roszczenie do wspólnika o opłacenie wkładu.  Sąd Apelacyjny wskazał także na możliwość wystąpienia przesłanki do rozwiązania spółki w przypadku jej rejestracji pomimo braku opłacenia wkładów.

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, maj 2016

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.