Znak towarowy

Międzynarodowy znak towarowy

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Międzynarodowy znak towarowy

Przedsiębiorca chcący uzyskać ochronę na znak towarowy może zrobić to na kilka sposobów w zależności od tego, na terenie których krajów ochrona taka miałaby obowiązywać. Jednym ze sposobów rejestracji znaków towarowych jest tzw. procedura madrycka, która pozwala na rejestrację międzynarodowego znaku towarowego.

 

Procedura międzynarodowa oparta jest na porozumieniu i protokole madryckim, które pozwalają na uzyskanie ochrony na znak towarowy w wybranych krajach będących stroną w/w protokołu lub porozumienia madryckiego.

Podstawa prawna

System międzynarodowej rejestracji znaków towarowych jest uregulowany przez następujące umowy międzynarodowe:
Porozumienie madryckie o międzynarodowej rejestracji znaków z 14.04.1891 r., którego Polska stała się członkiem 18 marca 1991 r. (Dz.U. z 1993 r., nr 116, poz. 514 i 515);
Protokół do Porozumienia madryckiego sporządzony 27.06.1989 r., który w Polsce obowiązuje od 1 kwietnia 1996 r. (Dz. U. z 2003 r., nr 13, poz.129).

 

 

Które kraje są stroną porozumienia i/lub protokołu madryckiego?

 

Polska jest członkiem zarówno Protokołu, jak i Porozumienia Madryckiego. Do w/w porozumienia i/lub protokołu madryckiego należą m.in. takie kraje jak: Antigua i Barbuda, Azerbejdżan, Białoruś, Benelux, Chiny, Kuba, Korea Demokratyczna, Japonia, Australia, Maroko, Mozambik, Sierra Leone, Wietnam, Singapur.

Szczegółowe informacje o tym, który kraj jest członkiem protokołu i/lub porozumienia madryckiego znajdziemy m.in. w „Informacji Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 stycznia 2002 r. w sprawie wykazu państw należących do Porozumienia Madryckiego i/lub Protokołu do tego Porozumienia oraz opłat indywidualnych, będących częścią opłaty za rejestrację międzynarodową znaków towarowych”.

 

 

Istota międzynarodowego znaku towarowego

 

Istotą systemu międzynarodowej rejestracji znaków towarowych jest ułatwienie procedury ubiegania się o rejestrację w krajach członkowskich Związku Madryckiego. Jest to najszersza terytorialnie procedura pozwalająca na zabezpieczenie prawa do używania zastrzeżonego znaku towarowego na terenie wybranych krajów, będących stronami protokołu i/lub porozumienia madryckiego. Zgłaszający, w wyniku jednej rejestracji bądź jednego zgłoszenia znaku w kraju pochodzenia, uzyskuje możliwość uzyskania ochrony we wszystkich krajach członkowskich, przy czym ochrona ta jest taka sama, jak ta uzyskana bezpośrednio w poszczególnych państwach.

 

Urzędem właściwym do składania podań i rozpoznawania spraw w zakresie rejestracji międzynarodowych znaków towarowych jest Biuro Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) z siedzibą w Genewie. Międzynarodowa rejestracja znaku towarowego jest ważna przez 10 lat. Istnieje możliwość przedłużenia ochrony na koniec każdego 10-letniego okresu bezpośrednio w WIPO.

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków wrzesień 2022 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.