Spółki i prawo korporacyjne

Komu członek zarządu spółki kapitałowej powinien składać rezygnację?

Rezygnacja członka zarządu spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej) następuje w oparciu o stosowane odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie i jako czynność jednostronna nie wymaga przyjęcia. Przepisy kodeksu spółek handlowych nie określają jednak jednoznacznie, kto powinien być adresatem takiego oświadczenia.

Sposoby składania rezygnacji stosowane w praktyce

W praktyce wypracowano kilka różnych, wykluczających się rozwiązań, w tym najczęściej stosowane: 1.) złożenie oświadczenia o rezygnacji jednemu członkowi zarządu lub prokurentowi, 2.) złożenie oświadczenia radzie nadzorczej lub pełnomocnikowi powołanemu w spółce z o.o. uchwałą zgromadzenia wspólników,
a w przypadku spółki akcyjnej- walnego zgromadzenia, 3.) złożenie oświadczenia organowi uprawnionemu do powoływania członków zarządu.

 

Wielość koncepcji powodowała liczne problemy praktyczne, zwłaszcza w sytuacji konfliktu pomiędzy wspólnikami czy znacznej liczby akcjonariuszy, których należało zawiadomić o zwołanym walnym zgromadzeniu.

A jakie rozwiązanie proponuje Sąd Najwyższy?

 

W związku z rozbieżnymi poglądami uchwałą 7 sędziów z dnia 31 marca 2016 roku (III CZP 89/15) Sąd Najwyższy rozstrzygnął tę kwestię przyjmując za właściwe rozwiązanie najprostsze- oświadczenie o rezygnacji winno się składać według zasad określonych w art. 205§2 k.s.h. i 373§2 k.s.h., tj. innemu członkowi zarządu lub prokurentowi. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja przewidziana w art. 210§2 k.s.h.
i 379§2 k.s.h., a więc gdy jedyny członek zarządu jest jednocześnie jedynym wspólnikiem lub akcjonariuszem. W takim przypadku jedyną właściwą formą oświadczenia o rezygnacji jest forma aktu notarialnego.

 

Justyna Olek, aplikantka adwokacka Kraków, kwiecień 2016 roku.

 

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.