Prawo pracy

Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia?

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

W doktrynie uważa się, że umowa na czas nieokreślony jest najbardziej korzystna dla pracowników, z uwagi na pewność zatrudnienia i długie okresy wypowiedzenia, zależne od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy. Istnieją jednak sytuacje, kiedy to pracodawca ma prawo skrócić okres wypowiedzenia. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy:
a) dotyczy to umowy na czas nieokreślony
b) związane jest z przyczynami wskazanymi w art. 361 Kodeksu pracy (dalej: „k.p.”), tj.:
– upadłość likwidacyjna
– likwidacja
– przyczyna niedotycząca pracownika.
Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że art. 361 k.p. nie znajduje zastosowania do pracowników, których okres wypowiedzenia uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi mniej niż trzy miesiące. Pracodawca ma prawo skrócić jedynie trzymiesięczny okres wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W tych granicach o rozmiarach skrócenia decyduje pracodawca. Ważne jest przy tym, że oświadczenie woli pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia może być złożone tylko w momencie składania wypowiedzenia, a nie w okresie późniejszym.

Skrócenie okresu wypowiedzenia, a obowiązek wypłaty odszkodowania

Z przysługującym pracodawcy prawem do skrócenia okresu wypowiedzenia jest połączony obowiązek wypłaty pracownikowi odszkodowania za pozostałą część wypowiedzenia, które ma rekompensować brak możliwości osiągania wynagrodzenia w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy o pracę. W rezultacie odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, o jaki okres wypowiedzenia został skrócony. Odszkodowanie jest świadczeniem należnym także wtedy, gdy pracownik nie poniósł szkody.

Jakie są skutki takiego wypowiedzenia?

 

Osoba, z którą na skutek skrócenia okresu wypowiedzenia wcześniej rozwiązano stosunek pracy, przestaje być pracownikiem.
W związku z powyższym:
– nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu pracowników
– nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego, nagrody jubileuszowej, zasiłku rodzinnego za miesiące, o które okres wypowiedzenia został skrócony, a także innych praw związanych z pozostawaniem w danym stosunku pracy.
Jest to konsekwencja takiego, a nie innego, charakteru prawnego okresu, za który przyznano odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia.

 

Należy także pamiętać, że zgodnie z formułą, jaką znajdujemy w art. 361 § 2 k.p., okres, za który przysługuje odszkodowanie, jest wliczany pracownikowi do stażu pracy pod warunkiem, że w okresie tym pozostaje bez pracy. Zastrzeżenie, zgodnie z którym wliczenie do okresu zatrudnienia czasu, za który przyznano odszkodowanie, może mieć miejsce tylko wtedy, gdy pracownik w tym czasie pozostawał bez pracy, ma na celu zapobieżenie podwójnemu liczeniu do ogólnego stażu pracy tego samego okresu (u dotychczasowego i nowego pracodawcy).

 

Leszek Przybyłka, adwokat, doradca podatkowy Kraków, lipiec 2015 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.