Jakie są korzyści przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. - PPSC Adwokat Kraków Proniewski, Przybyłka

tło_PPSC adwokat Kraków Proniewski Przybyłka, kancelaria adwokacka w Krakowie,

Twój cel
Nasza wiedza
Wspólny sukces

Publikacje

piotr

Jakie są korzyści przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o.

Dobór odpowiedniej formy prawnej ma istotne znaczenie z punktu widzenia osiągnięcia sukcesu w planowanym przedsięwzięciu gospodarczym. Wybór formy prawnej powinien być uzależniony nie tylko od aspektów fiskalno-podatkowych, ale także od kwestii organizacyjno-korporacyjnych, ryzyk oraz planów rozwojowych. Mając to na uwadze, warto rozważyć zmianę formy prawnej ze spółki jawnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.

Na wstępie należy pamiętać, że przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – dokonywane w trybie pełnym, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych – odbywa się na zasadzie pełnej kontynuacji. Spółka z o.o. po przekształceniu będzie posiadała ten sam numer NIP co spółka jawna. Nie będzie potrzeby zawierania aneksów do istniejących umów itp.

Uproszczenie procesu przekształcenia

Warto również wspomnieć, że proces przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. jest obecnie znacząco uproszczony. Nie jest wymagana opinia biegłego rewidenta, a odpowiednia realizacja procedury pozwala na skorzystanie z szeregu uproszczeń. Dzięki temu dobrze zaplanowany proces przekształcenia może przebiec szybko i sprawnie – a przez to także bez zbędnych kosztów.

Czynniki ryzyka

Jednym z głównych czynników, dla których przedsiębiorcy decydują się na przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o., jest czynnik ryzyka. Wspólnik spółki jawnej odpowiada całym swoim prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki. Tymczasem wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nigdy nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki (jeżeli wspólnik jest zarazem członkiem zarządu swojej spółki – to z tego tytułu w stricte określonych okolicznościach może ponosić odpowiedzialność za zobowiązania spółki).

Opcje rozwojowe

Spółka z o.o. daje szereg opcji rozwojowych w przypadku, gdy rozwój spółki zamierzamy oprzeć o finansowanie pozyskiwane przez inwestorów. O wiele łatwiej i elastyczniej jest nam dopuścić inwestora do spółki z o.o. niż do spółki jawnej. Mamy w tym zakresie także wiele przydatnych instytucji regulujących współpracę z inwestorem (opcje, odkup, lockup, zakazy konkurencji, klauzule wyłączności itp.).

Łatwość sprzedaży firmy

Kolejnym atutem przekształcenia w spółkę z o.o. jest potencjalna łatwość sprzedaży firmy. O wiele łatwiej jest sprzedać udziały w spółce z o.o. niż przedsiębiorstwo spółki jawnej.

Sukcesja firmy

Wiele osób decyduje się na przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. także z obawy na skutki śmierci wspólnika, albowiem śmierć wspólnika spółki jawnej co do zasady powoduje rozwiązanie tej spółki. Tymczasem śmierć wspólnika spółki z o.o. jest co do zasady obojętna dla bytu prawnego spółki. Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. jest dlatego procedowane w ramach procesu sukcesji w firmie; pozwala na zagwarantowanie bytu firmy, ale także ew. rozdzielenie udziałów pomiędzy sukcesorów aktywnych (którzy będą dalej prowadzić działalność operacyjną w spółce) i pasywnych, dla których udziały będą jedynie elementem partycypacji w zyskach spółki.

Aspekty fiskalno-podatkowe

W końcu, jednym z kluczowych motywatorów do przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością są aspekty fiskalno-podatkowe. Warto wspomnieć chociażby o następujących zaletach:

  • brak składki ZUS od wspólnika,
  • możliwość rozliczenia się w ramach tzw. „estońskiego CIT-u”,
  • objęcie spółki pełną księgowością (co dla niektórych może być wadą, ale dla wielu jest zaletą, umożliwiającą lepsze możliwości kontroli finansów i sytuacji finansowej).

    Piotr Proniewski, adwokat Kraków
    Lipiec 2024r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt


NIP: 9442193874
REGON: 120814066

PPSC ADWOKAT KRAKÓW

ul. Konopnickiej 5/4
30-302 Kraków
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT TYCHY

ul. Wschodnia 18
43-100 Tychy
kancelaria@ppsc.pl
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

PPSC ADWOKAT ŚWIĄTNIKI

Franciszka Bielowicza 57/3
32-040 Świątniki Górne
(+48) 12 345 56 94
(+48) 609 521 683

Panel klienta

Każdy z naszych Klientów otrzymuje swoje konto w Panelu Klienta.