W zakładzie pracy pracodawca może powierzyć mienie jednocześnie kilku osobom, poprzez przyjęcie przez tych pracowników wspólnej odpowiedzialności materialnej. W tym celu, zgodnie z dyspozycją art. 125 Kodeksu pracy, należy zawrzeć z takimi pracownikami umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej w formie pisemnej.
W jaki sposób określa się więc części, za które pracownicy ponoszą odpowiedzialność?
Warto podkreślić, że określenie części, w jakich poszczególni pracownicy ponoszą odpowiedzialność jest obligatoryjnym i bardzo istotnym elementem umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej. W praktyce odpowiedzialność najczęściej określa się w częściach równych, tzn., że każdy z pracowników, zawierający umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej zobowiązuje się w częściach równych do ponoszenia odpowiedzialności za szkodę lub niedobór w powierzonym mieniu. Jednakże w praktyce zdarzają się także umowy, w których osoba będąca np. kierownikiem sklepu lub jego zastępcą przyjmuje w umowie wyższą część odpowiedzialności za powierzone mienie w porównaniu do części, w której odpowiedzialna jest np. sprzedawczyni sklepu, co wynika z zakresu odpowiedzialności wynikającego z zajmowanego stanowiska. Natomiast, jeżeli mienie zostaje powierzone pracownikom zatrudnionym w różnym wymiarze zatrudnienia (np. na pełny etat oraz pół etatu), to taką okoliczność także należy uwzględnić podczas ustalania części, w jakich pracownicy przyjmują odpowiedzialność za powierzone mienie.
Warto zwrócić uwagę, że ani Kodeks pracy ani Rozporządzenie w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (Dz.U. 1996 Nr 143, poz. 663 tj.) nie przewidują trybu ustalania wysokości części, w jakich pracownicy przyjmują na siebie odpowiedzialność za powierzone mienie. W związku z tym, to Strony dowolnie ustalają wysokość tych części (określonych ułamkowo lub procentowo), choć należy mieć na uwadze, że nie mogą naruszać podstawowych zasad prawa pracy, takich jak zasada równego traktowania w zatrudnieniu.
Leszek Przybyłka adwokat, doradca podatkowy Kraków, maj 2016 roku.
Dodaj komentarz