Czy wspólnota mieszkaniowa może uchwałą przyjąć regulamin wspólnoty, który będzie regulował m.in. kwestie porządkowe i jednocześnie wprowadzał opłaty/kary za naruszenie różnych postanowień ?

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Czy wspólnota mieszkaniowa może uchwałą przyjąć regulamin wspólnoty, który będzie regulował m.in. kwestie porządkowe i jednocześnie wprowadzał opłaty/kary za naruszenie różnych postanowień ?

Żaden przepis prawa, nie zezwala Wspólnocie Mieszkaniowej na składanie oświadczeń woli o charakterze władczym, którym poszczególni właściciele mieliby obowiązek się podporządkować. Brak jest podstaw do przyjmowania przez Wspólnotę Mieszkaniową regulacji, o charakterze prewencyjnym, mającym zapobiegać ewentualnym zagrożeniom czy szkodom. Za niedopuszczalne należy uznać kreowanie w drodze uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej stosunku obligacyjnego między wspólnotą a jednym z jej członków. (tak m.in.: wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 8.09.2010 r., sygn. akt VI ACa 76/10 oraz wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 20.01.2014 r., sygn. akt I ACa 1394/13).

 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Ustawy o własności lokali oraz art. 140 Kodeksu cywilnego i art. 144 Kodeksu Cywilnego właściciel lokalu ma prawo i obowiązek korzystania z lokalu zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem oraz z zachowaniem porządku domowego i praw właścicieli lokali sąsiedzkich. Naruszenie powyższych obowiązków może skutkować powstaniem po stronie pozostałych właścicieli lokali określonych roszczeń opartych na ww. przepisach, a także wynikających z art. 16 Ustawy o własności lokali i art. 222 § 2 Kodeksu Cywilnego.

 

Mając na uwadze powyższe, a zarazem odpowiadając na pytanie, które jest przedmiotem niniejszej artykułu, wspólnota mieszkaniowa nie może w drodze uchwały wprowadzić kary regulaminowej, nawet jeśli miałyby one zapobiegać ewentualnym zagrożeniom czy szkodom.

 

Leszek Przybyłka, adwokat Kraków, listopad 2020 roku

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.