W czasie zebrania wspólnot mieszkaniowych, właściciele podejmują istotne decyzje dotyczące zarządu nieruchomościami. Dla podjęcia uchwał, istotnym jest oddanie głosu.
Czym jest „oddanie głosu” w kontekście prawnym?”
Oddanie głosu to innymi słowy złożenie oświadczenia woli tak samo jak np. złożenie podpisu pod umową. W związku z czym nie można skutecznie odwołać (cofać) złożonych oświadczeń woli.
Podstawą prawną dla takiego twierdzenia jest treść kodeksu cywilnego, a konkretnie art. 61, który stanowi:
Art. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
Czy można uchylić się od złożonego oświadczenia woli ?
Odrębną kwestią jest możliwość uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli z powołaniem się np. na przepis art. 84 kc. Można bowiem wyobrazić sobie sytuację, że np. oddając głos za uchwałą współwłaściciel został wprowadzony w błąd np. uchwała w sprawie remontu uzasadniona była tym, że budynek grozi zawalenie, a następnie się okazało, że to nie jest prawda. Wówczas w oparciu o art. 84 kc można by ,,cofnąć’’ oświadczenie woli o głosowaniu za uchwałą, czyli używając terminologii prawniczej uchylić się od złożonego pod wpływem błędu oświadczenia woli.
Podsumowując nie można ,,cofnąć’’ swojego głosu pod uchwałą wspólnoty bez powodu, ale w wyjątkowych sytuacjach np. gdy działaliśmy pod wpływem błędu można się uchylić od złożonego oświadczenia woli (podpisu pod uchwałą).
Leszek Przybyłka, adwokat Kraków, wrzesień 2017 roku
Dodaj komentarz