Firmy handlowe i usługowe, Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe, Prawo gospodarcze i spory sądowe

Czy można obniżyć opłatę komorniczą z tytułu prowadzenia egzekucji?

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Wymiar świadczenia egzekwowanego przez komornika bywa czasem większy niż kwota zaległej należności głównej. Jedną z przyczyn są dodatkowe koszty, które należą się prowadzącemu sprawę komornikowi.

Co do zasady komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia. Kwota ta nie może być jednak niższa niż 1/10 ani wyższa niż trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

 

Od tego zasadniczego wymiaru opłaty ustawa o komornikach sądowych i egzekucji przewiduje aż cztery wyjątki. Mianowicie, w wypadku skierowania egzekucji do:
– wierzytelności na rachunku bankowym,
– wynagrodzenia za pracę,
– świadczenia z ubezpieczenia społecznego,
– lub wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego,
komornik pobiera niższą – 8-procentową- opłatę, która również obwarowana jest granicami: nie może być niższa niż 1/20, ani wyższa niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego

W pewnych wypadkach dochodzi jednak do uzgodnienia trybu spłaty bezpośrednio z wierzycielem i uregulowania należności bez udziału organu egzekucyjnego. Wierzyciel powinien złożyć wtedy do komornika wniosek o umorzenie postępowania, czego konsekwencją jest obowiązek uiszczenia niższej – 5 – procentowej- opłaty (pod warunkiem, że nie będzie ona niższa niż 1/20 ani wyższa niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia).

 

Jeżeli wszczęcie egzekucji w konkretnej sprawie okazało się niecelowe, zobowiązanym do poniesienia opłaty komorniczej jest wierzyciel. Dochodzi do tego w takim samym trybie, jak w razie uiszczania opłaty przez dłużnika.

 

Wszelkie opłaty egzekucyjne powinny zostać uregulowane w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia w tym przedmiocie.

W razie niewłaściwego naliczenia opłaty przez komornika, osobie zobowiązanej przysługuje środek prawny w postaci skargi na czynności komornika. Rozpatruje ją sąd rejonowy, przy którym działa właściwy komornik, w terminie siedmiu dni od dnia wpływu do sądu.

Jako że kwoty należne komornikowi często są bardzo wysokie, ustawa od 2010 roku przewiduje możliwość złożenia wniosku o obniżenie opłaty egzekucyjnej. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym, przy którym działa komornik, w terminie 7 dni od dnia uzyskania informacji o ściągnięciu opłaty albo od dnia doręczenia odpowiedniego postanowienia.

Pismo winno zostać rozpatrzone w terminie 7 dni od dnia jego wpływu do sądu, ewentualnie od dnia uzupełnienia braków formalnych. Czynnikami branymi przede wszystkim pod uwagę przez sąd są: nakład pracy komornika lub sytuacja majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów.

Wartym podkreślenia jest, iż w pierwszym półroczu 2011 r. na 545 rozpoznanych wniosków o obniżenie opłaty w 124 przypadkach uwzględniono go w całości lub części (dane Ministerstwa Sprawiedliwości).

 

Należy stwierdzić, iż wniosek o miarkowanie opłaty zwolniony jest od opłat sądowych, gdyż zarówno ustawa o komornikach sądowych i egzekucji jak i ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych milczą w tym zakresie.

Leszek Przybyłka, adwokat Tychy, lipiec 2014 roku.

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.