
Czy do odbioru każdej przesyłki na poczcie wymagane jest pełnomocnictwo pocztowe?

Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł
Prawo pocztowe dopuszcza w art. 37 ust. 2 pkt 2 możliwość wydania w placówce pocztowej przesyłki awizowanej pełnomocnikowi adresata upoważnionemu na podstawie pełnomocnictwa udzielonego na zasadach ogólnych lub na podstawie pełnomocnictwa pocztowego. Zatem w przypadku zwykłych przesyłek pocztowych pełnomocnictwo udzielone na zasadach ogólnych, w tym pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego będzie wystarczające do odbioru korespondencji.
Jak przedstawia się sytuacja w przypadku odbioru przesyłek sądowych?
Natomiast w przypadku przesyłek sądowych warto pamiętać, że przepisy o doręczeniach korespondencji sądowej, zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego (dalej k.p.c.), Kodeksie postępowania karnego (dalej k.p.k.) oraz odpowiednich rozporządzeniach wykonawczych, są przepisami szczególnymi do przepisów ustawy Prawo pocztowe i zgodnie z zasadą lex specialis derogat legi generali są stosowane w pierwszej kolejności.
W postępowaniu cywilnym awizowaną przesyłkę może odebrać adresat lub osoba upoważniona na podstawie pełnomocnictwa pocztowego, o którym mowa w art. 38 ustawy Prawo pocztowe. Zgodnie z art. 139 § 11 k.p.c. Pismo złożone w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe może zostać odebrane także przez osobę upoważnioną na podstawie pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek pocztowych, w rozumieniu tej ustawy. Natomiast zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia regulującego szczegółowy tryb doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym, osobą uprawnioną do odbioru przesyłki złożonej w placówce pocztowej operatora jest osoba upoważniona na podstawie pełnomocnictwa pocztowego, o którym mowa w art. 38 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe. To oznacza, że w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, aby pracownik lub inna niż adresat osoba mogła odebrać awizowaną przesyłkę za adresata – musi mieć pełnomocnictwo pocztowe.
Czy każdy może odebrać przesyłkę z wydziału karnego?
Natomiast w postępowaniu karnym, po wejściu w życie nowego Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 17 grudnia 2014 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu doręczania pism sądowych w postępowaniu karnym, awizowaną przesyłkę może odebrać tylko adresat lub jego przedstawiciel ustawowy (najczęściej rodzic lub opiekun prawny małoletniego, opiekun osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie) – § 7 ust. 4 Rozporządzenia. Od dnia wejścia w życie tego Rozporządzenia, tj. 1 lipca 2015 roku, w postępowaniu karnym przesyłki awizowanej nie może już odebrać pełnomocnik adresata (np. pracownik kancelarii adwokackiej).
Piotr Proniewski, adwokat Kraków, czerwiec 2016 roku
Polecane artykuły

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.
Wybierz datę i czas spotkania
Twoja rezerwacja
Lokalizacja
{location_name}Clients
Prawnik
{employee_name}Cena
{reservation_price}Łącznie: 0zł