Umowy

Co zrobić, gdy w umowie nie ma zawartej klauzuli waloryzacyjnej?

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Co zrobić, gdy w umowie nie ma zawartej klauzuli waloryzacyjnej?

W ostatnim artykule omawialiśmy, że klauzula waloryzacyjna pozwala na dostosowanie wysokości umówionego świadczenia do panujących warunków rynkowych.

 

Co w przypadku, kiedy nasza umowa nie przewiduje klauzuli waloryzacyjnej, a kwota za wykonane świadczenie jest za niska w porównaniu do kosztów, jakie należy z tego tytułu ponieść?

Waloryzacja sądowa

W takim przypadku możliwe jest skorzystanie z przepisów Kodeksu Cywilnego, a dokładnie art. 3571 § 1 (odnoszący się do wszelkich zobowiązań umownych) oraz art. 632 § 2 (dotyczy wynagrodzenia ryczałtowego). Regulacje te pozwalają sądowi między innymi odpowiednio zmienić wysokość świadczenia uregulowanego w umowie w przypadku, gdyby jedna ze stron zawartej umowy była narażona na dużą stratę. Ponadto zastosowanie tych przepisów zachodzi jedynie w wyjątkowych sytuacjach, których strony nie mogły przewidzieć podczas zawierania umowy. Do takich wyjątkowych sytuacji można zaliczyć np. obecny poziom inflacji, problemy z dostępnością surowców, czy dostawą w wyniku wojny w Ukrainie.

 

Dodatkowo art. 3581 § 3 kodeksu cywilnego pozwala na waloryzację sądową w przypadku zmiany siły nabywczej pieniądza (zmiana realnej wartości pieniądza), z którą mamy obecnie do czynienia. Przepis ten nie dotyczy jednakże przedsiębiorców.

 

 

Podsumowanie

Jeżeli Twoja umowa nie zawiera klauzuli waloryzacyjnej, a wynagrodzenie za pełnione świadczenie jest za niskie, zachęcamy Cię do sprawdzenia, czy przypadkiem nie możesz skorzystać z przepisów Kodeksu cywilnego w celu zmiany wysokości wynagrodzenia, które będą odpowiadały nowym warunkom rynkowym.

 

Leszek Przybyłka, adwokat Kraków, luty 2023 r.

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.